ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 26 grudnia 2018

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu.


Stało się to podczas wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Wybitny polski pianista i polityk w drodze do Warszawy zatrzymał się 26 grudnia w Poznaniu, gdzie został demonstracyjnie powitany przez Rodaków i gdzie 27 grudnia wygłosił przemówienie do tłumów zebranych przed hotelem Bazar.
Tego samego dnia paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy; zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje; doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się pełnym sukcesem, 16 lutego 1919 roku zawarto rozejm w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. To wydarzenie, tak jak niżej wymienione Powstania przeciw zaborcom – było zwycięskie. To Oni wykuwali granice odradzającej się Polski.
• Powstania Wielkopolskiego 1806 roku,
• Powstania Lwowskiego listopad 1918,
• Powstania Sejneńskiego w sierpniu 1919 roku,
• II Powstania Śląskiego w sierpniu 1920 roku,
Warto przypomnieć, że Polacy w Wielkopolsce, podobnie jak we Lwowie i Sejnach wywalczyli wolność i powrót do Macierzy przy obojętności i braku wsparcia ze strony istniejących już władz. W Warszawie od 11 listopada 1918 r. faktyczną władzę, (przejętą od Rady Regencyjnej) sprawował Józef Piłsudski i powołany przez niego tymczasowy rząd ludowy Republiki Polskiej.
Właśnie mija 100 lat od czasu, kiedy Polacy we Lwowie i Polacy w Wielkopolsce podjęli, prowadzili i wygrali nierówną walkę o przyłączenie swojej dzielnicy do Macierzy. Niech pamięć o ich czynach trwa po wszystkie czasy a Polacy w każdym czasie, niezależnie gdzie mieszkają winni są im cześć i pamięć.

Brak komentarzy: