Podobnie jak podczas ostatniej elekcji co potężniejsi magnaci zarówno katoliccy jak i protestanccy zjawili się na polu elekcyjnym z własnymi oddziałami zbrojnymi i własne obozy rozbili. Byli to: III ordynat ostrogski Władysław Dominik książę Zasławski-Ostrogski, Wiśniowieccy, Karol Jan książę Korecki, wojewoda ruski Stanisław Lubomirski, podkanclerzy koronny Tomasz Zamoyski, wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz Łohojski, razem trzymali się Koniecpolscy, którym przewodził hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski, Potoccy, Łukasz Żółkiewski, wojewoda dorpacki Kacper Denhoff. Stawili się również wielcy panowie litewscy: Krzysztof II Radziwiłł, wojewoda brzeskolitewski i V ordynat nieświeski Aleksander Ludwik Radziwiłł i kasztelan trocki Albrycht Władysław Radziwiłł oraz wojewoda wileński, Lew Sapieha i podkanclerzy litewski Paweł Stefan Sapieha.
26 września 1632 r. rozpoczęła się elekcja. 27 września Krzysztof II Radziwiłł, jako marszałek poprzedniego sejmu, otworzył obrady. Rozpoczęły się targi o fotel marszałka Sejmu elekcyjnego i spory natury religijnej. Obrad sejmu elekcyjnego przyspieszyła dopiero przysłana przez wojewodę smoleńskiego Aleksandra Korwina Gosiewskiego wiadomość, w której informował o zerwaniu rozejmu przez cara moskiewskiego. Przyśpieszyło to wybór króla.
18 października zgłoszona została kandydatura króla szwedzkiego Władysława Zygmunta Wazy. Młodsi bracia królewicza, Jan Kazimierz Waza, biskup warmiński Jan Albert Waza i biskup wrocławski Karol Ferdynand Waza poparli go i pojawili się w jego towarzystwie na polu elekcyjnym. Władysław posiadał poparcie papieża Urbana VIII oraz cesarza Ferdynanda II Habsburga. Dwory europejskie powstrzymały się od wystawiania własnych kandydatów do korony polsko-litewskiej. Habsburgowie byli życzliwi wobec polskiej linii Wazów.
Sama elekcja odbyła się 8 listopada i ze względu na fakt, że nie zgłoszono żadnego oficjalnego kontrkandydata nie wzbudziła większych kontrowersji. Wyboru dokonano w pół godziny.
WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz