Cykl humorystycznych, kilkuminutowych skeczy radiowych, autorstwa Ewy Szumańskiej, istniejący od roku 1975 do wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981, potem ponownie od czasu tuż przed upadkiem PRL w 1989 aż do 2007, wykonywany przez artystów wrocławskiego Studia 202. Nadawany był w magazynie 60 minut na godzinę oraz w programie ZSYP.
Młoda lekarka – Ewa Szumańska – przyjmuje w swej poradni pacjentów z różnymi schorzeniami. W rolę pacjentów wcielał się Jan Kaczmarek (a od czasu jego choroby Stanisław Szelc).
Schemat skeczu jest zazwyczaj niezmienny:
Słowa : „Będąc młodą lekarką...” i monolog.
„wszedł raz do mnię pacjent... i zagaił” Pukanie, wchodzi pacjent. „Dzień dobry pani doktór”. „Dzień dobry. Co Panu dolega?”...
Pacjent przedstawia swoje schorzenie.
Nietypowa akcja medyczna lekarki.
Podziękowania pacjenta („rewanż na parapecie”).
Wyjście pacjenta i podsumowanie z morałem Młodej Lekarki.
Ideą skeczy było zazwyczaj ukazanie bieżących wydarzeń: w służbie zdrowia, kulturalnych, politycznych i obyczajowych w zgryźliwy i wykrzywiony sposób, a jednocześnie kpienie z polityków różnych opcji politycznych. W niemal każdym odcinku pokazane są niemałe trudności, z jakimi boryka się (jak o sobie mówi sama bohaterka) „młoda lekarka na rubieży” - np. słabe wyposażenie gabinetu w sprzęt, medykamenty czy wreszcie środki dezynfekcyjne. Nie zraża to jednak młodej lekarki, a nawet pozwala jej rozwinąć sporą pomysłowość i zdolność improwizacji. Dzięki temu przeprowadza nawet skomplikowane operacje, np. w jednym z odcinków nasza bohaterka dokonuje otwarcia czaszki za pomocą, jak się wyraża, grajcarka (sądząc po odgłosach w tle chodzi o rodzaj napędzanej ręcznie wiertarki).
Charakterystyczne jest także słownictwo: częste skróty, przekręcanie wyrazów, uproszczenia, powtarzanie niektórych słów przez pacjenta.
Legenda Radia Wrocław.
Genialna obserwatorka otaczającej nas rzeczywistości. Rzeczywistości, którą opisywała w krzywym zwierciadle.
Kto raz posłuchał, ten na pewno nie zapomni Jej roli Basieńki z "Rycerzy trzech" i felietonów "Z pamiętnika Młodej Lekarki"
Ewa Szumańska-Szmorlińska
polska pisarka, reportażystka, scenarzystka filmowa, autorka słuchowisk radiowych i satyryk.
Ur. 20 maja 1921, Warszawa
Zm. 17 maja 2011, Wrocław
żołnierz AK ps.„Wanda II", uczestniczka powstania warszawskiego, jeniec stalagu IV-B/H Zeithain. studiowała historię sztuki. współautorka „Studia 202” w PR Wrocław, znana m.in. z „Z pamiętnika młodej lekarki".
"będąc młodą lekarką, przyszedł do mojej przychodni pacjent...zręcznym ruchem zadałam mu narkozę...już po wszystkiem...rewanż? wystarczy mi naukowa satysfakcja i mała koperta na parapecie"
Zawsze byłam bardzo zdrowa i bardzo silna, uwierzyłam więc, że będę pisać do końca i odejdę „w biegu”. A tu ciągle żyję, ale sił mi już definitywnie zabrakło - tymi słowami Ewa Szumańska żegnała się z czytelnikami Tygodnika Powszechnego w 2010 roku.
Udostępnione z Internetu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz