19 WRZESNIA 1897 – W PAWŁOWIE KOŁO LWOWA ZMARŁ KORNEL UJEJSKI PATRIOTA – NAZYWANY „OSTATNIM WIELKIM POETĄ ROMANTYZMU”.
Urodził się 12 września 1823 na Podolu w Beremianach niedaleko Jazłowca w dawnym województwo tarnopolskie w rodzinie szlacheckiej o wielopokoleniowych tradycjach patriotycznych. Nauki pobierał w niedalekim Buczaczu przy klasztorze bazylianów, a następnie kształcił się w Lwowie. Tu zaprzyjaźnił się z Wincentym Polem z którymi działał w środowisku literackim skupionym wokół Ossolineum oraz „Dziennika Mód Paryskich”.
W 1844 roku wyjechał do Warszawy gdzie nawiązał kolejne ważne kontakty z Kazimierzem Wóycickim, Teofilem Lenartowiczem, Napoleonem Leonem Łubieńskim oraz Augustem Wilkońskim. Mottem działań Ujejskiego były słowa „Bóg, Honor, Ojczyna”. Angażował się działalności konspiracyjną przygotowującą do powstania. W 1845 wraz z rodziną wyjechał do zakupionego majątku w Lubszy niedaleko Rohatynia. Tu napisał poemat Maraton. W 1847 roku wyjechał przez Belgię do Paryża. Tam poznał Joachima Lelewela, Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego. Studiował w Sorbonie i w Collège de France. W 1948 roku brał udział w rewolucji lutowej w Paryżu. Na wieść o ruchach powstańczych wrócił do Lwowa. Brał udział w rewolucji lwowskiej w dniach 1-2 listopada 1848 roku. W 1849 roku ożenił się z Henryką z domu Komorowską z którą ufundował w Pawłowie pomnik upamiętniający zniesienie przez władze austriackie pańszczyzny, a w 1859 odbudowę spalonego kościoła. Znał francuski, niemiecki, nieźle włoski i hiszpański.
Był głęboko wierzący, co też eksponował w swej twórczości. W ciężkich dla Ojczyzny chwilach podnosił swymi utworami ducha w narodzie.
Po upadku powstania styczniowego prowadził działalność publiczną. Był posłem do Rady Państwa w Wiedniu w latach 1877–1878. Publikował często z kłopotami za charakter patriotyczny swych wierszy.
Zmarł 19 września 1897 roku w Pawłowie w posiadłości młodszego syna Romana. Spoczywa na miejscowym cmentarzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz