11 listopada 1933 roku w Czechowicach-Dziedzicach urodził się Stanisław Janicki.
Zaryzykujemy stwierdzenie, że duża większość z nas wiele zawdzięcza bohaterowi dzisiejszego wpisu. To Stanisław Janicki wprowadzał miliony telewidzów w świat kina i najważniejszych jego twórców. W swoim autorskim programie „W starym kinie”, emitowanym w latach 1967-1999, w niezwykle zajmujący sposób, z wielką kulturą opowiadał o dziełach, które w momencie wejścia na ekrany cieszyły się sporą popularnością, a po latach coraz większym uznaniem. Odkrywał tajemnice ich powstawania, przytaczał najważniejsze informacje dotyczące ich gwiazd, w tym wszystkim zaś kreślił historyczne i społeczne tło.
Popularyzatorska działalność Janickiego nie ograniczała się jednak tylko do telewizji. Jest on autorem szeregu książek, m.in. „W starym polskim kinie”, „Film polski od A do Z”, „Film japoński” czy wydanych w zeszłym roku „Marzeń filmowych Andrzeja Wajdy”. Przeprowadził również kilkanaście wywiadów z autorami polskiego kina lat 50. i początku lat 60., które złożyły się na niezwykle cenną publikację „Polscy twórcy filmowi o sobie”. Jest współpracownikiem stacji radiowej RMF Classic, dla której przygotowuje audycje „Odeon Stanisława Janickiego”.
Wielu z nas zna go również jako znakomitego krytyka filmowego. Pracę w tym charakterze rozpoczął w 1954 roku w „Żołnierzu wolności”, następnie był jednym z najważniejszych członków redakcji tygodnika „Film”, gdzie należał do „Dziewięciu gniewnych ludzi”, oceniających polskie i zagraniczne pozycje repertuarowe. Publikował również w miesięczniku „Kino”.
Niejednokrotnie był też reżyserem. W 1977 roku, w Zespole Filmowym „X” Andrzeja Wajdy, nakręcił 7-odcinkowy serial dokumentalny „Jak cudne są wspomnienia”, rekonstruujący niepowtarzalny styl polskiego kina przedwojennego. Ma też w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych. Niektóre z nich opowiadały o mniej znanych kartach historii Polski, inne o architekturze, część z nich o najważniejszych postaciach naszego filmu, m.in. Eugeniuszu Bodo czy Aleksandrze Fordzie.
W 2008 roku Stanisław Janicki otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2014 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za działalność na rzecz upowszechniania sztuki filmowej i teatralnej”.
Bohaterowi dzisiejszemu wpisu składamy najserdeczniejsze życzenia!
Fot. Jarosław Pijarowski / Kontrola - Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=141337516
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz