17 września 1993 roku ostatni żołnierze sowieccy opuścili terytorium Polski. Nie minęło ćwierć wieku, gdy powstałą próżnię zaczęły wypełniać wojska amerykańskie. Krzysztof Szczerski szef gabinetu prezydenta RP zapowiedział w Waszyngtonie w sobotę, że „fundamentalnymi tematami” zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej i inwestycje amerykańskie w Polsce.
Prezydencki minister, który przyjechał do Waszyngtonu na ceremonie żałobne po śmierci senatora Johna McCaina, podczas rozmowy z korespondentami polskich mediów w sobotę, wyjaśnił, że spodziewana tematyka planowanego na 18 września spotkania w Białym Domu, będzie obejmowała zagadnienia „obecności wojskowej USA w Polsce i rozwoju tej obecności w różnych formach”.
Odpowiadając na pytanie PAP o znaczenie przyjętej przez Kongres w ub. miesiącu w ramach „Ustawy o autoryzacji wydatków na obronę narodową im. Johna McCaina” (John McCain National Defense Authorization Act – NDAA) poprawki zobowiązującej szefa resortu obrony do do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 , raportu oceniającego „wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych”, Szczerski powołując się na niewymienionych z nazwiska członków Kongresu, powiedział, że przyjęcie tej poprawki zdaniem jego rozmówców – niewymienionych z nazwiska członków Kongresu – oznacza, że decyzja w tej sprawie jest już podjęta”.
– Mogę Państwu zdradzić, że rozmawiałem niedawno w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Kongresu, właśnie o tej ustawie, którzy powiedzieli mi, że jeśli ta poprawka przeszła (…) i jeśli mówi, że studium wykonalności ma być gotowe na wiosnę, to znaczy, że decyzja jest już podjęta.(…) Po to się zleca studium aby mieć podstawy do takiej decyzji — powiedział min. Szczerski.
Zastrzegł równocześnie, że „dzisiaj jest jeszcze za wcześnie aby ogłaszać charakter i rodzaj tego rozszerzenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, ponieważ jest na to po prostu za wcześnie. Do tego potrzebne są rozmowy polityczne, aby nadać kształt tej większej obecności amerykańskiej w Polsce. Natomiast kierunek jest jasny”.
Drugim spodziewanym tematem rozmów obu prezydentów wymienionym przez Szczerskiego, będą „zagadnienia energetyczne w tym dywersyfikacja polskiego rynku dostaw gazu, dostawy amerykańskiego gazu, także w kontekście regionalnym, poprzez Trójmorze.”
Wśród trzeciej grupy zagadnień, które są potencjalnymi tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy podczas jego państwowej wizyty w Białym Domu, szef Gabinetu Prezydenta RP wymienił inwestycje amerykańskie w Polsce.
– Chcemy pozyskać amerykańskie inwestycje dla Polski i dla naszego regionu, bo nie jest tajemnicą, że podczas szczytu Trójmorza, który poprzedzi spotkanie prezydentów Polski i USA, będzie podpisana umowa o rozpoczęciu prac nad powołaniem Funduszu Trójmorza, czyli możliwości kapitałowego pozyskiwania środków na rozwój infrastruktury regionalnej i polskiej — powiedział Szczerski.
Prezydencki minister poinformował, że prezydent Duda rozmawiał o możliwości pozyskania kapitałów na rozwój infrastruktury państw Trójmorza podczas swojej niedawnej wizyty w Australii.
Jak poinformował Biały Dom prezydent USA Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią przyjmą prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w Białym Domu 18 sierpnia. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu.
/wpolityce.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz