Dziś w Warszawie harcerze z całej Polski uczestniczą w dwóch bratnich rajdach poświęconych Akcji pod Arsenałem. Rajd Arsenał jest organizowany już po raz 52 (pierwszy raz w 1970 roku) przez bardzo zasłużony dla pamięci o Szarych Szeregach Hufiec ZHP Warszawa Mokotów im. Szarych Szeregów a młodszy Rajd Meksyk, organizowany jest po dłuższej przerwie przez ZHR.
Dzisiaj uczestnicy Rajdów uczestniczą w przygotowanych dla nich grach i zajęciach, jutro spotkają się pod Arsenałem na apelach kończących. My jesteśmy bardzo szczęśliwi, że uczestnicy obu imprez otrzymają wydaną przez nas książkę dowódcy Akcji pod Arsenałem i Naczelnika Szarych Szeregów Stanisława Broniewskiego „Orszy” pt. „Młodość przeżywa się raz! Gawędy o wychowaniu i historii”.
Przy dzisiejszej okazji chcieliśmy przypomnieć także o roli, jaką Rajd Arsenał odegrał pod koniec lat 70tych i w latach 80tych dla integrowania środowisk harcerstwa niepokornego, tworzących i wywodzących się z Kręgów im. A. Małkowskiego (KIHAM). Do Warszawy co roku w marcu zjeżdżali się wtedy ludzie, którym bliskie były wartości tradycyjnego harcerstwa działającego w oparciu o przedwojenne Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. I to właśnie tam często przekonywali się, że nie są w swoim kultywowaniu tradycji sami! Poznawali instruktorów i harcerzy z innych miast, nawiązywali kontakty, które nie kończyły się z zakończeniem rajdu a trwały i rozszerzały się na inne pola działalności. Nie zawsze formalnej, nie zawsze mile widzianej przez władze ZHP czy władze państwowe, ale kluczowej dla podtrzymywania i rozwoju ruchu harcerskiego.
W latach stanu wojennego na "Arsenale" odbywały się spotkania czy inicjatywy, których nie było w oficjalnym programie Rajdu, a o których dzięki sprawnie działającej poczcie pantoflowej dowiadywali się wszyscy, którzy mieli wiedzieć i dzięki temu tłumy harcerzy pojawiały się np. na mszach świętych połączonych ze spotkaniami z „Orszą” i innymi szaroszeregowcami. W trakcie Rajdu można było także bez problemu zakupić harcerską bibułę wydawaną wtedy m.in. przez Niezależne Wydawnictwo Harcerskie i inne środowiska niepokorne, nielegalnie wydawana prasę harcerską, pocztówki, znaczki pocztowe czy inne wydawnictwa.
Przypominamy kilka zdjęć i pamiątek z tamtych czasów. Więcej znajdziecie na stronie ArchiwumHarcerskie.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz