Stare Miasto powstało w X wieku z rozwijającej się pod murami zamku osady targowej oraz podgrodzia. Jest to najstarsza część Kłodzka. Dominuje tutaj neorenesansowy, zabytkowy ratusz, położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego. Powstał on według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Przez lata kłodzkie ratusze nie miały szczęścia.
Ostatnia przebudowa ratusza nastąpiła w końcówce XIX wieku, po tym, gdy obiekt po raz kolejny dopadł pożar. Ostała się wówczas jedynie pochodzącą ze średniowiecza wieża, na którą warto zwrócić uwagę. Jest zbudowana na planie kwadratu, posiada renesansową galerię, a wyższa część jest już ośmiokątna i dodatkowo zwieńczona barokowym hełmem z iglicą. Bryła ratusza ma
trzy kondygnacje i jest wykonana w stylu neorenesansowym. Całość jest bogato zdobiona licznymi detalami architektonicznymi.
Ostatnia przebudowa ratusza nastąpiła w końcówce XIX wieku, po tym, gdy obiekt po raz kolejny dopadł pożar. Ostała się wówczas jedynie pochodzącą ze średniowiecza wieża, na którą warto zwrócić uwagę. Jest zbudowana na planie kwadratu, posiada renesansową galerię, a wyższa część jest już ośmiokątna i dodatkowo zwieńczona barokowym hełmem z iglicą. Bryła ratusza ma trzy kondygnacje i jest wykonana w stylu neorenesansowym. Całość jest bogato zdobiona licznymi detalami architektonicznymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz