ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

wtorek, 31 października 2023

Rząd R. Traugutta

 


Romuald Traugutt wynajął starannie zakonspirowany pokój w Warszawie przy ulicy Smolnej i natychmiast podjął intensywne działania związane z dowodzeniem. W ciągu zaledwie kilkunastu dni powstanie odzyskało oddech. Odbudowane zostały władze centralne, uproszczono procedury i usprawniono łączność pomiędzy rozsianymi po kraju komórkami organizacyjnymi i oddziałami partyzantów.

🔶 Co najważniejsze jednak, R. Traugutt doprowadził do znacznego scentralizowania władzy. Likwidacji uległy liczne „autonomiczne komitety", komisje oraz inne instytucje, które dotąd przyczyniały się jedynie do wzrostu kosztów całego przedsięwzięcia. W pierwszych miesiącach dyktatury rozwinął się też powstańczy wywiad i kontrwywiad zorganizowany przez nowego Naczelnika Miasta Warszawy Aleksandra Waszkowskiego.

🔶 R. Traugutt pracował dzień i noc, pisząc rozkazy czy zarządzenia i kontaktując się z odpowiednimi członkami rządu. Na spotkania nie spóźniał się nigdy, podobnej obowiązkowości żądał od swoich współpracowników, których dobierał jedynie według kryterium przydatności dla sprawy.

🔶 Rząd R. Traugutta definitywnie skończył z polityką „czekania na cud" pod postacią bliżej nieokreślonej zagranicznej interwencji oraz polityką dbania o interesy którejś z grup społecznych. Wolność mieli wywalczyć wszyscy Polacy i tylko Polacy.

🔶 Rząd narodowy zna dokładnie siłę narodu, widzi jasno, że do wiosny możemy stanąć tak, że interwencja jeśli będzie, to prawdziwie jako pomoc, ale nie jako jałmużnę przyjąć byśmy ją mogli — pisał dyktator pod koniec 1863 r.

🔶 W celu zjednania sobie włościan władze powstańcze miały surowo karać dziedziców za pobieranie od nich świadczeń, w skrajnych wypadkach groziła za to nawet kara śmierci. Rząd R. Traugutta wprowadził także w tej sprawie dwie innowacje: szlachcie przyłapany na pobieraniu świadczeń miał automatycznie tracić prawo do odszkodowania za ziemię oddaną chłopom, zaś w czasie jego procesu w tej sprawie sądzili go także przedstawiciele chłopstwa.

🔶 Dyktator planował dla chłopów o wiele większą rolę w powstańczej armii, niż miało to miejsce dotychczas. Mieli oni stanowić nie tylko kręgosłup armii, ale również część kadry dowódczej.

Brak komentarzy: