ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

piątek, 13 września 2024

Największe powodzie w historii Polski. Od Mieszka I po powódź z 1997 roku

 


🌊🇵🇱 Największe powodzie w historii Polski. Od Mieszka I po powódź z 1997 roku Zapraszam na nitkę o wielkiej wodzie w Polsce 🧶 1/x Najstarsza opisana powódź w Polsce to 998 czy 1097 rok? Jan Długosz wspomina o wielkich powodzi i katastrofach klimatycznych w 988 roku, choć istnieją wątpliwości, czy te wydarzenia dotyczyły Polski, ponieważ mogły one być opisane w niemieckich źródłach. Gdyby z powodu przytoczonych wątpliwości uznać, że opisana powódź z 988 roku nie dotyczyła ziem Polan, to prym najstarszej opisanej powodzi na ziemiach polskich wiedzie żywioł z 1097 roku. Pod tą datą Długosz podał, że „wielka powódź przeszkodziła w dokonaniu zasiewów, co skutkowało powszechnym nieurodzajem”.
Zdjęcie
Zdecydowanie lepiej Długosz opisał powódź z 1118 roku, czyli z okresu panowania Bolesława Krzywoustego. Dodatkowo powódź z 1118 roku jest kataklizmem, który wpłynął na bieg historii. Oto w trakcie przygotowań do wyprawy polskiego księcia Bolesława na Pomorzan, Polskę nawiedziły ulewne deszcze. Jak pisze Długosz zaczęły się na wiosnę i trwały aż do lata. Czyli w okresie, gdy najlepiej prowadzić wojnę.
3/x Powódź w Polsce w 1475 roku. Wielka woda w Krakowie Katastrofalna, zwłaszcza dla Krakowa, była powódź z 1475 roku. Miała miejsce podczas panowania króla Kazimierza Jagiellończyka. Jej opis jest też doskonale udokumentowany przez Długosza, gdyż kronikarz był jej bezpośrednim obserwatorem. Jak zrelacjonował Długosz od 24 lipca przez kolejno trzy dni i trzy noce padał descz. To doprowadziło do „nigdy przedtem nie widzianego wylewu Wisły w Krakowie”. Woda zalała także Stradom oraz będący wówczas odrębnym miastem Kazimierz.
4/x Powódź w Polsce w 1813 roku. Kraków pod wodą W 1813 roku powódź nawiedziła Węgry, Polskę, Niemcy i Czechy. Jej przyczyną było ulewne lato, a także trwająca w dniach 26-29 sierpnia nieustanna ulewa. To doprowadziło do szybkiego podniesienia się poziomu wody i wystąpienia rzek ze swoich koryt. Z południa fala powodziowa nadciągała do Krakowa. Świadek wydarzeń i historyk Ambroży Grabowski opisywał, że Wisła zalała całe Błonia, a także ówczesne wsie Ludwinów, Zakrzówek i Kapelankę.
5/x Powódź w 1897 roku. Wielka woda w Kotlinie Jeleniogórskiej Powódź w 1897 roku wyrządziła straty przede wszystkim w Kotlinie Jeleniogórskiej i Karkonoszach. Powódź rozpoczęła się od deszczów, które spadły 23 i 24 lipca. Kolejne dwa dni nie padało, ale deszcz powrócił 28 lipca. Z kolei 29 lipca doszło do oberwania chmury. To spowodowało wylanie wielu rzek i potoków, w tym Łomnicy, Łomniczki i Jedlicy, co doprowadziło do utworzenia w Kotlinie Jeleniogórskiej ogromnego jeziora. Po tej katastrofalnej powodzi zdecydowano się wybudować w latach 1906-1912 zbiornik w Pilichowicach. Znajduje się tam najwyższa kamienna i łukowa zapora w Polsce.
6/x Powódź w Polsce w 1934 roku. Największa powódź przedwojennej Polski Do 1997 roku bezsprzecznie powódź z 1934 roku była powodzią tysiąclecia. Wielka woda rozpoczęła się od intensywnych opadów deszczu, jakie spadły nad Polską w dniach 13-17 lipca. Wysoki stan tych rzek spowodował także podniesienie stanu Wisły. Na tej najdłuższej polskiej rzece utworzyła się gigantyczna fala powodziowa, która dotarła do Warszawy 22 lipca, ale szczęśliwie w stolicy nie wyrządziła większych szkód. Stało się tak z tego względu, że zanim woda dotarła do stolicy zdążyła wylać się z koryta i zniszczyć wały powodziowe w wielu miejscach. To osłabiło jej poziom. Jednak wcześniej wyrządziła straty, w tym w Krakowie, Zakopanem, Skawinie, Dobczycach, Nowym Sączu, Krościenku oraz Tarnowie. Powódź w 1934 roku zalała obszar ok. 1260 km2, zabijając przy tym 55 osób. Olbrzymie były straty gospodarcze.
7/x Przyczyną pierwszej powojennej powodzi były wyjątkowo silne mrozy, jakie wystąpiły w Polsce od listopada 1946 roku do marca 1947 roku. W tym od połowy lutego, przez miesiąc, śnieg padał w całym kraju. Dodatkowo czynnikiem wpływającym na rozmiar powodzi były powojenne zniszczenia Polski, które objęły także infrastrukturę przeciwpowodziową. Wreszcie w rzekach zalegało mnóstwo elementów stalowych, które były pozostałościami po wojnie. Utrudniały one swobodny przepływ wody.
8/x Powódź w Polsce w 1997 roku. Powódź tysiąclecia W pamięci współcześnie żyjących Polaków powódź z roku 1997 jest powodzią tysiąclecia. Wielka woda przede wszystkim na zachodzie kraju wyrządziła ogromne straty. Była to ostatnia tak wielka powódź jaka wystąpiła na tak dużym obszarze Polski. Jednakże żywioł nie ograniczył się tylko do Polski. Zalane zostały także Czechy, Niemcy, Słowacja i Austria. W Polsce powódź dotknęła przede wszystkim dorzecze Odry

Brak komentarzy: