ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 26 marca 2018

Afrykański kraj domaga się reparacji od Niemiec za kolonializm

Afrykański kraj domaga się reparacji od Niemiec za kolonializm

Niedługo rozpocznie się kolejna runda rokowań między Namibią a Niemcami ws. ewentualnych reparacji, mających być zadośćuczynieniem za okres kolonializmu.



Wysokich odszkodowań od Republiki Federalnej Niemiec domagają się przede wszystkim przedstawiciele grup etnicznych Herero i Nama – potomkowie ludzi, którym udało się przetrwać masakrę owych plemion, jakiej w latach 1904-1908 dokonali niemieccy kolonialiści. W 2017 r. wnieśli oni sprawę do sądu w Nowym Jorku, żądając zadośćuczynienia w postaci 50 miliardów euro.
Jednocześnie od trzech lat negocjacje w sprawie pomocy finansowej w ramach „leczenia ran” prowadzą rządy Niemiec i Namibii. Przedmiotem rokowań są nie tylko sumy pieniężne, ale też kwestie takie jak nazewnictwo – Niemcy nie chcą m.in. aby ewentualne wypłaty były określane prawniczym terminem „reparacji”. Kolejną sprawą do uzgodnienia pozostaje sposób wydawania pieniędzy – Namibia chce, aby zasiliły równomiernie rozwój całego kraju, z kolei rząd w Berlinie wolałby, aby fundusze zostały przekazane przede wszystkim członkom plemion Herero i Nama.
ludobójstwo namibiaOcalali z pogromu członkowie plemienia Herero podczas ucieczki przez pustynię Omaheke (domena publiczna).
W latach 1904-1907 niemieccy kolonialiści doprowadzili do śmierci dziesiątek tysięcy mieszkańców obecnej Namibii, m.in. poprzez wypędzanie ich na pustyni i blokowanie dostępu do źródeł wody. Ocalałych wysyłano do obozów pracy lub przeprowadzano na nich rasowe badania medyczne. Wydarzenia w Namibii uznawane są za pierwsze ludobójstwo XX wieku. W 2004 r. rząd Niemiec przyznał się oficjalnie do odpowiedzialności za masakry i przeprosił za nie.
Namibia była niemiecką kolonią w latach 1884–1915. Znana była wówczas pod nazwą Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia.

Brak komentarzy: