czwartek, 7.12.2017 r.
foto: twitter.com
Zgotowaną przez Niemców tragedię rodziny Ulmów zna już spora część z nas. Niestety, takich tragicznych przypadków podczas II wojny światowej było znacznie więcej. 6 grudnia 1942 roku Niemcy dokonali bestialskiej zbrodni w Rekówce i Starym Ciepielowie. Za pomaganie Żydom spalone żywcem zostały rodziny Kowalskich, Kosiorów, Obuchiwieczów i Skoczylasów. Uśmiercono w ten sposób 33 osoby, w tym 20 dzieci. Niemcy nie mieli litości nawet dla tych najmniejszych. Najmłodsze z dzieci w chwili spalenia miało zaledwie 7 miesięcy...
Pod koniec listopada 1942 roku Niemcy postanowili zlikwidować ukrywające się w lasach powiatu starachowickiego niewielkie oddziały żydowskiej samoobrony oraz uciekinierów z okolicznych gett. Od osób schwytanych w trakcie obławy Niemcy uzyskali informacje na temat polskich rodzin z okolic Ciepielowa, które udzielały pomocy Żydom. Wówczas to lokalni dowódcy niemieccy podjęli decyzję o przeprowadzeniu pokazowej akcji represyjnej.
Przebieg zbrodni w Starym Ciepielowie i Rekówce był bestialski. Niemcy zaganiali całe rodziny do jednego budynku (stodoły lub gospodarstwa). Tam dokonywano egzekucji poprzez rozstrzelanie. Nie wszystkie strzały były na tyle celne, aby zabijać. Część osób - szczególnie małe dzieci - przeżyła. Niemcy znaleźli jednak rozwiązanie tego "problemu". Otóż budynki, w których dokonywano mordu, były następnie podpalane. W ten sposób ci którzy cudem przeżyli rozstrzelanie, ginęli w płomieniach.
Znane są relacje o dwójce dzieci, którym udało się uciec z płonących budynków. Niestety, zostały one schwytane przez Niemców podczas ucieczki, rozstrzelane, a ich ciała wrzucono z powrotem do płonących budynków.
6 grudnia 1942 roku zabito niemal całe rodziny Kowalskich, Kosiorów, Obuchiwieczów i Skoczylasów. Zginęły łącznie 33 osoby, w tym 20 dzieci.
6 grudnia 1942 roku zabito niemal całe rodziny Kowalskich, Kosiorów, Obuchiwieczów i Skoczylasów. Zginęły łącznie 33 osoby, w tym 20 dzieci.
Zbrodnia w Starym Ciepielowie i Rekówce była elementem szerszej akcji represyjnej, której celem było zastraszenie miejscowej ludności i zniechęcenie jej do udzielania pomocy żydowskim uciekinierom.
Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 19 października 2009 małżeństwa Kowalskich, Kosiorów i Obuchiewiczów ze Starego Ciepielowa oraz małżeństwo Kosiorów z Rekówki zostały pośmiertnie odznaczone Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz