Pytania o wielką wojnę
Pytanie 6
Co się wydarzyło w cieśninie Skagerrak?
Bitwą w cieśninie Skagerrak określana jest w Niemczech Bitwa Jutlandzka, była to największa bitwa morska I wojny światowej i rozegrała się na morzu pomiędzy północną Danią, Jutlandią oraz południowym krańcem Norwegii, w cieśninie Skagerrak. 31 maja 1916 roku brytyjska Grand Fleet spotkała się z niemiecką Hohseeflotte.
Brytyjczycy mogli liczyć na 151 okrętów, Niemcy natomiast na 99. Nie tylko liczebnie Anglicy górowali nad Niemcami. Jeśli chodzi o siłę ognia, tu również brytyjskie okręty były potężniejsze.
Jednak dzięki udanym manewrom i dobremu rozeznaniu w sytuacji, udało się Niemcom, w pierwszej fazie bitwy, wciągnąć nieprzyjaciela w zasadzkę a następnie skutecznie odskoczyć by ostatecznie uciec na bezpieczne kotwicowiska.
Po 14-godzinnej kanonadzie niemieckie eskadry odpłynęły. W efekcie wystrzelono około 8000 pocisków, po stronie brytyjskiej zginęło 6000 marynarzy, natomiast po stronie niemieckiej 2500. Zatonęło 14 brytyjskich okrętów i 11 niemieckich, dlatego bitwę w Rzeszy obwołano jako zwycięstwo. W rzeczywistości był to pat, ponieważ siła floty brytyjskiej nie została znacznie zmniejszona. Bitwa nie miała zaś decydującego znaczenia. Blokada morska nadal trwała co było odczuwalne w Niemczech a Kaiserliche Marine utkwiła w portach. Brytyjczycy natomiast ponieśli spore straty i klęskę w oczach opinii publicznej. Niemieckie okręty nadal stanowiły zagrożenie i nie pozwalały na odprężenie, nadal wiążąc brytyjskie siły.
*Na fotografii:
1. Pancernik Schleswig-Holstein oddaje pełną salwę burtową w trakcie Bitwy Jutlandzkiej.
2. Po prawej, eksplodujący brytyjski krążownik "H.M.S. Queen Mary", po lewej krążownik "HMS Lion", w niemieckim gradzie pocisków. Okręt przetrwał bitwę.
3. Zniszczony pokład SMS "Seydlitz" Po brytyjskim trafieniu.
4. Obraz z 1930 roku. Mini-krążownik "Wiesbaden" w akcji (zatopiony w bitwie)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz