31 maja 1931 roku urodził się Bogumił Kobiela, polski aktor filmowy i teatralny.
Występował m.in. na deskach teatru Wybrzeże, w studenckim „Bim-Bomie” (gdzie pojawiał się wraz z Zbigniewem Cybulskim), kabaretach Wagabunda czy Dudek. W filmie zadebiutował w 1953 roku w „Trzech opowieściach”.
W ciągu zaledwie kilkunastu lat kariery filmowej pracował dla najsłynniejszych polskich reżyserów i na planach produkcji, które dziś są wizytówkami Polskiej Szkoły Filmowej. Angażowali go m.in. Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has czy Andrzej Munk - zresztą największą rozpoznawalność przyniosła mu rola w „Zezowatym szczęściu” w reżyserii tego ostatniego. Tadeusz Sobolewski pisało tej kreacji:
„Rola Piszczyka napisana była specjalnie dla Kobieli. Bez niego ten film byłby może tylko dydaktyczną satyrą na ludzi bez własnego oblicza. (…) Aktor pokazywał człowieka uwikłanego w nieprawdę i tę nieprawdę demaskował. Jego bohater chce przybrać formę, w której inni by go akceptowali. Chce być taki jak inni, ale pech, czy może nadmiar dobrych chęci sprawia, że ten gorliwiec zostaje rozpoznany i wyśmiany”.
Rozwijającą się karierę przerwała śmierć w wypadku samochodowym w 10 lipca 1969 roku. Już później Andrzej Wajda powiedział: „Obdarzony świetną techniką aktorską mógł zagrać właściwie wszystko. Ponieważ posiadał też ogromną siłę komiczną, mechanicznie obsadzano go w rolach komediowych. (…) Chyba najbardziej cierpiał nad tym, że widownia żąda od niego mniej, niż on może z siebie dać”.
W grafice wykorzystano zdjęcie z realizacji filmu „Wszystko na sprzedaż” (reż. Andrzej Wajda) - sceny w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie; sygn. 3/53/0/10/737, zespół: Archiwum fotograficzne Lecha Zielaskowskiego w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, domena publiczna.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz