28 czerwca 1919 r. w Wersalu Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski podpisali w imieniu Polski traktat pokojowy, który formalnie przywrócił nasz kraj na mapę Europy.
28.06.1919 podpisano TRAKTAT WERSALSKI
Polska znowu niepodległa !!!
Nowy ład w Europie - Traktat wersalski został zawarty podczas paryskiej konferencji pokojowej, która trwała od 18 stycznia 1919 do 21 stycznia 1920.
Najważniejszą na paryskiej konferencji pokojowej Polska była reprezentowana przez Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Światowa sława pianistyczna pierwszego i dyplomatyczne umiejętności drugiego miały pomóc w osiągnięciu ważnych dla Polski celów.
– O tym co będzie po wojnie, po odbudowaniu Polski, jaka będzie jej konstytucja, kto nią będzie rządził, nie było czasu myśleć. Teraz chodziło o to, żeby Polska była, żeby miała należyte granice i pomyślne położenie zewnętrzne – wspominał w swych pamiętnikach Roman Dmowski.
Traktat ostatecznie przywracał Polsce niepodległość. Jednak odzyskanie zagarniętych niegdyś przez zaborców ziem nie było wcale łatwe. W Wersalu toczyły się wielodniowe dyskusje między innymi na temat przywrócenia Polsce dostępu do morza, czy też włączenia Śląska w granice Rzeczypospolitej.
Ostatecznie utworzono Wolne Miasto Gdańsk, pod nadzorem Ligii Narodów, z własnym rządem, konstytucją i polityką gospodarczą. Włączono je jednak do polskiego obszaru celnego, Polska mogła korzystać z portu gdańskiego. O przynależności państwowej Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować przeprowadzone tam plebiscyty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz