Józef Kosacki urodził się 21 kwietnia 1909 roku w Łapach na Podlasiu, gdzie jego ojciec pracował jako maszynista kolejowy.
Po studiach na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie i został zatrudniony w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w Warszawie na stanowisku kierownika w dziale wzmacniaków telefonicznych i pracował tam aż do wybuchu wojny.
W Dundee wydarzył się tragiczny wypadek, który wstrząsnął Kosackim i miał istotny wpływ na powstanie jego najsłynniejszego wynalazku. Podczas rutynowego patrolu na plaży koło Arbroath w Szkocji zginęło wchodząc na miny kilku polskich żołnierzy. Plaża została w obawie przed niemieckim desantem zaminowana przez Brytyjczyków, ale o tym fakcie nie poinformowali oni swoich sojuszników. Poruszony tym wydarzeniem Kosacki postanowił wrócić do pomysłu wykorzystania fal radiowych do wykrywania znajdujących się w ziemi przedmiotów metalowych.
W ogłoszonym przez Brytyjczyków konkursie na wykrywacz min urządzenie Kosackiego zdeklasowało brytyjską konkurencję i pod nazwą "Mine Detector Polish Type No. 1" weszło do produkcji seryjnej. Wykrywacz ten po raz pierwszy został użyty w II bitwie pod El Alamein w 1942 roku.
Wynalazek Józefa Kosackiego nie tylko przyczynił się w istotny sposób do zwycięstwa aliantów, ale także uratował tysiące ludzi przed śmiercią lub trwałym kalectwem. Wynalazca nie zarobił na nim ani grosza. Oddał go za darmo jako swój wkład w zwycięstwo nad Niemcami.
Po licznych modyfikacjach jego wykrywacz min był skutecznie używany aż do 1991 roku w Zatoce Perskiej i Iraku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz