25 kwietnia 1810 roku w Poznaniu urodził się Teodor Teofil Matecki - lekarz i działacz społeczny.
Był członkiem wielu inicjatyw społecznych: należał m.in. do Towarzystwa Naukowej Pomocy dla Młodzieży Wielkiego Księstwa Poznańskiego spółki Bazar czy Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk . Prowadził publiczne wykłady z fizyki i chemii, które zorganizowane były z inicjatywy Tytusa Działyńskiego w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Był autorem prac popularnonaukowych: „Poradnik dla młodych matek, czyli fizyczne wychowanie dzieci w pierwszych siedmiu latach” (1848), „Domowa apteczka” (1860), „Rady i nauki starego lekarza dla nielekarzy” (1867). Odpowiadał także za przygotowanie rozprawy "Słownictwo chemiczne polskie oraz stworzenie polskiego słownictwa lekarskiego" (1855).
Wraz z Ignacym Zielewiczem i Piotrem Seckim zapoczątkował nowoczesną chirurgię w Wielkim Księstwie Poznańskim. Był jednym z pierwszych, którzy stosowali przy operacjach znieczulenie ogólne przy użyciu eteru i chloroformu. Pracował jako naczelny chirurg w Szpitalu Dziecięcym Sióstr Miłosierdzia przy ul. św. Józefa w Poznaniu, był także kierownikiem zakładu położniczego w Szpitalu Elżbiety w Poznaniu.
Współpracował z Karolem Marcinkowskim i Ludwikiem Gąsiorowskim przy pracach Towarzystwa ku wspieraniu biednych i ubogich w mieście Poznaniu - był jednym z lekarzy dla ubogich, którzy mogli wystawiać recepty (realizowane bezpłatnie w wybranych aptekach) dla najuboższych mieszkańców Poznania.
Zmarł w Poznaniu w 15 maja 1886 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz