Złośliwcy mówili, że „<<𝗦𝗼𝗻𝗱𝗮>> polega na tym, że dwóch wariatów przebiera się i wygłupia przed kamerą”.
W każdy czwartek przed telewizorami zasiadali młodzi i nieco starsi miłośnicy nowinek technicznych. W nostalgiczną podróż w świat nauki zabierał widzów Mike Vickersa utworem „Visitation”. Kamiński i Kurek udowodniali, że nauka nie musi być nudna. W sposób prosty, a zarazem profesjonalny, wyjaśniali skomplikowane zagadnienia i prezentowali najnowsze teorie z różnych dziedzin życia.
Kamiński i Kurek stworzyli ciekawą formę programu. Na wizji nie było eksperta. Obaj dziennikarze mieli różne punkty widzenia. Kurek był wizjonerem, pokazywał plusy i prezentował techniczne aspekty zagadnień. Kamiński doszukiwał się minusów, był realistą i sceptykiem. Dzięki temu dochodziło do ciekawych sprzeczek na argumenty. Ocena racji należała do widza.
„Sonda” zastąpiła program „Eureka”. Była pomysłem Zofii Żukowskiej i Marka Siudyma. Zadanie prowadzenia programu otrzymał fizyk Andrzej Kurek. Pierwszy odcinek wyemitowano 8 września 1977 r. Kurek poprowadził go wspólnie z Wandą Konarzewską, ale wkrótce zastąpił ją ekonomista Zdzisław Kamiński.
Nakręcono 488 odcinków. Choć forma programu mogłaby wskazywać na pewną spontaniczność „Sondy”, to jednak każdy odcinek przygotowywany był bardzo skrupulatnie. Dziennikarze odbywali długie rozmowy i konsultacje z naukowcami, opracowywali scenariusze i materiały.
Poszczególne odcinki „Sondy” poświęcone były innemu zagadnieniu. Do dziś niektóre pozostają bardzo aktualnie. Kurek i Kamiński dyskutowali o przyszłości pracy zdalnej, samochodach elektrycznych, ekologii, zagrożeniach chemicznych i biologicznych, poszukiwaniach cywilizacji pozaziemskich czy budowie komputerów i urządzeń laboratoryjnych.
Dyskusje i eksperymenty naukowe odbywały się najczęściej w studiu. „Sonda” budżet miała skromny. Materiały do programu dziennikarze zdobywali na własną rękę, często dzięki uprzejmości pracowników placówek zagranicznych.
Niestety tylko część odcinków „Sondy” zachowała się do dnia dzisiejszego. Z powodu permanentnego deficytu taśmy filmowej Telewizja Polska kasowała stare odcinki i na nich nagrywała nowe. Część „Sondy” wydano na kasetach VHS, część zachowała się w prywatnych kolekcjach widzów, niektóre dostępne są na kanale YouTube.
Ostatni odcinek wyemitowano 28 września 1989 r. Dzień później kraj obiegła informacja o śmierci obu dziennikarzy. Samochód prowadził kierowca i pilot rajdowy Andrzej Gieysztor, który także zginął w wypadku.
Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek zostali pochowani na warszawskim cmentarzu w Pyrach.
Więcej ciekawych historii i dokumentów z zasobu IPN można znaleźć na portalu Przystanek Historia w tematyce Archiwum IPN
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz