ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 4 lipca 2018

2 fotografie płytek ceramicznych

Zostajemy przy heraldyce. Dzisiaj 2 fotografie płytek ceramicznych z ukoronowanym orłem piastowskim i napisem "Przemislaus dei gratia dux Tessinensis". Płytki są do siebie bardzo podobne - różnią się w zasadzie tylko pewnym szczegółem: jedna z płytek ma w lewym górnym rogu herb miejski Cieszyna.
Jakie było ich pierwotne wykorzystanie? Stanowiły one, po prostu, ozdobę jednej z sal na cieszyńskim zamku.
Trochę więcej problemów nastręcza próba datacji tych zabytków. Napis odnosi się do księcia cieszyńskiego Przemysława, stąd wiele opracowań wskazuje, iż są to obiekty z przełomu XIV i XV w. (czasy Przemysława I Noszaka). Mnie to nie przekonuje, bo nie pasuje mi coś w wyglądzie orła... Nie jest to bowiem klasyczny orzeł gotycki, lecz przedstawienie to posiada już szereg heraldycznych cech renesansowych, takich jak ukośne ułożenie piór w stosunku do korpusu, dobrze widoczne stosiny i promienie piór, długi język wychodzący z dzioba, czy nawet ozdobny ogon dopasowany do kształtu dołu tarczy.
Bardzo podobny orzeł, chociaż nieukoronowany, pojawia się na wspólnej pieczęci braci Władysława i Przemysława II z roku 1442. Przemysław II to także pierwszy Piast cieszyński, którego pieczęć zawiera ukoronowanego orła (pisałem o tym w poście z 17 października 2017). Pieczęć tamta datowana jest na ok. 1460 rok. Uważam zatem, że mamy tu do czynienia z płytkami odnoszącymi się do księcia Przemysława II cieszyńskiego - http://www.poczet.com/pcieszynski.htm
Moim zdaniem pochodzą z II połowy XV wieku (zawężając: ok.1460-1477).

Brak komentarzy: