ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 22 maja 2019

Babka zwyczajna szerokolistna wspomaga przewód pokarmowy


Babka zwyczajna [Plantago major] zwana babką większą, świętojańską, szerokolistną albo podróżnikiem rośnie niemal wszędzie. Spotkamy ją przy polnych drogach, na łąkach, pastwiskach, polanach, nieużytkach i trawnikach. W Polsce jest najpospolitszym gatunkiem z rodziny babkowatych, w ogrodach zwalczana jako chwast.
Babka zwyczajna jest niepozorną ale niezwykle silną rośliną. Przetrwa w każdych warunkach pogodowych. Nie straszne jej zimno, upały i susze. Silnie osadzonymi korzeniami zasysa z ubogiej gleby to co jej potrzebne do wzrostu. Jest niską byliną o krótkim kłączu. Charakteryzuje się długim ogonkiem i szerokimi jajowatymi liśćmi zebranymi w rozetę. Kwitnie od maja do początku września. Kwitnie od maja do początku września, wytwarzając kwiaty o błoniastej żółtawo białej koronie. Owocem są jajowate torebki z drobnymi, kanciastymi nasionami, których roślina może wydać  kilkadziesiąt tysięcy.
Surowcem leczniczym są nasiona, korzeń i liście babki, które zbieramy ścinając tuż nad ziemią. Suszymy w cieniu rozłożone pojedynczą warstwą, ponieważ łatwo się zaparzają i czernieją.
Babka zwyczajna jest kuzynką babki lancetowatej i ma podobne zastosowanie. Zawiera mniej garbników, ale więcej śluzów i pektyn. Dlatego skuteczniej działa w chorobach przewodu pokarmowego,  ma słabsze właściwości wykrztuśne niż  lancetowata.
babka zwyczajna szerokolistna

Babka zwyczajna właściwości i zastosowanie

Babka zwyczajna jest cenną rośliną leczniczą znaną od bardzo dawna medycynie ludowej. Obecnie wiele nowych właściwości odkrywa nauka [1]
  • Ma właściwości przeciwzapalne,
  • Pierwotniakobójcze, bakteriostatyczne (hamujące wzrost i namnażanie się drobnoustrojów)
  • Powlekające, osłonowe, ściągające
  • Przeciwnowotworowe [2]
  • Regenerujące, wzmacniające, przyspieszające gojenie ran
  • Regulujące trawienie, moczopędne,
  • Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe
  • Hemostatyczne, przeciwzakaźne
Babka zwyczajna jest pomocna w:
  • stanach zapalnych żołądka, jelit, płuc
  • chorobach układu moczowo płciowego, narządów rodnych
  • zaparciach, hemoroidach
  • guzach, cystach, chorobach nowotworowych
  • problemach dermatologicznych, chorobach oczu
  • regeneracji po zabiegach operacyjnych, chemio i radioterapii
  • w celu oczyszczenia i regeneracji tkanek
  • oczyszczenia krwi, płuc, żołądka
Babka zwyczajna szerokolistna lecznicze

Babka zwyczajna przepisy lecznicze

Napar z babki zwyczajnej
Łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 15 minut. Pijemy 3 x dziennie po szklance w nieżycie przewodu pokarmowego, przy chorobach płuc dosładzamy miodem.
Sok z babki zwyczajnej
Liście iście babki przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Otrzymany sok przecedzamy przez lniane płótno. Pijemy 2 razy dziennie po 2 łyżki stołowe przez 21 dni. Sok musi być świeży. Stosujemy przy chorobach płuc, nowotworach dla wzmocnienia i regeneracji tkanek.
Na problemy z wypróżnianiem
Łyżeczkę nasion babki zwyczajnej zalewamy szklanką wrzątku. Pijemy schłodzony razem z nasionami przed snem.
Na guzy i cysty przepis S. Korżawskiej
Garść świeżych umytych liści babki zwyczajnej zalewamy w garnku 4 szklankami wody. Doprowadzamy do wrzenia, na małym ogniu podgrzewamy 5 minut. Po przecedzeniu pijemy ciepły napar przez cały dzień. Skutecznie działa spożywanie rozdrobnionych w młynku suszonych liści połączonych z miodem. 3-4 razy dziennie po łyżeczce między posiłkami.
Lekarstwo do użytku zewnętrznego
Butelkę wypełniamy całkowicie liśćmi babki zwyczajnej i starannie ubijamy. Uzupełniamy wódką i szczelnie zamykamy na miesiąc. Po przecedzeniu przelewamy do czystej butelki. Nalewka może stać kilkanaście lat. Leczy paradontozę, oparzenia, schorzenia stawów, szczególnie kolanowych
Nieżyt żołądka, niedobór kwasu żołądkowego
Świeży sok z babki zwyczajnej mieszamy z sokiem z mniszka. Pijemy po łyżce 3 x dziennie przy nieżycie żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy z obniżoną kwaśnością. Nie wolno stosować przy nadkwasocie.
Osłabienie organizmu, wycieńczenie
Kilogram świeżych liści babki zwyczajnej przekręcamy przez maszynkę do mięsa. Sok przecedzamy przez lniane płótno, zagotowujemy, dodajemy szklankę miodu i gotujemy tak długo aż syrop będzie gęsty. Po schłodzeniu i przecedzeniu zlewamy do szklanego naczynia. Zażywamy łyżeczkę dziennie, w zależności od poprawy samopoczucia do 6 tygodni.
Okłady
Z papki świeżego skrzypu i babki zwyczajnej pomagają przy paraliżu połowy twarzy i oka.

Brak komentarzy: