ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

poniedziałek, 4 listopada 2019

Odzyskiwanie Niepodległości

Antoni Gut

To już 101 lat. W pamiętnym roku 1918 w październiku i listopadzie trwał swego rodzaju festiwal NIEPODLEGŁOŚCI.
• 7 października Rada Regencyjna Królestwa Polskiego podjęła samodzielna decyzję, kolidującą z polityka Niemiec w sprawie suwerenności i niepodległości Królestwa Polskiego. Zarząd miasta Lwowa wysłał 11 października 1918 do Rady Regencyjnej list zapewniający, że mieszkańcy miasta wezmą aktywny udział w budowie niepodległej Rzeczypospolitej.
• 25 października Rada Regencyjna utworzyła sztab Generalny Wojska Polskiego i mianowała Generała Tadeusza Jordan Rozwadowskiego Szefem Sztabu.
• 1 listopada wybuchło Powstanie we Lwowie, przeciwko okupującym urzędy państwowe Ukraińcom. Po rozpoczęciu walk w Galicji Wschodniej Narodowa Demokracja rozwinęła ogólnopolską akcję mającą na celu udzielenie pomocy Lwowowi.
• 4 listopada plan odsieczy Lwowa przedstawił na forum rządowym Szef Sztabu Generalnego WP gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski. Plan zakładał dwa uderzenia z północy od Lublina przez Rawę Ruską i z zachodu z Krakowa przez Przemyśl. Wojsko z Krakowa ruszyło na Przemyśl i Lwów, ale Pułkownik Rydz-Śmigły w Lublinie nie wykonał rozkazu i nie wyruszył z odsieczą „Orlętom Lwowskim”. A podległe sobie Wojsko Polskie podporządkował lewicowemu rządowi Daszyńskiego w Lublinie a sam przyjął posadę ministra wojny w tym rządzie.
• 7 Listopada Ignacy Daszyński ogłasza utworzenie rządu republiki polskiej w Lublinie. W jego skład weszli piłsudczycy, ale udziału w nim odmówił Wincenty Witos.
• 10 listopada Niemcy do Warszawy przywieźli Józefa Piłsudskiego, który obiecał im, że nie dopuści do przyłączenia do Polski ziem zaboru pruskiego. Niemcy przegrały wojnę ma zachodzie, ale na wschodzie planowali przy pomocy Lenina w Rosji i Piłsudskiego w Polsce oraz kilku innych watażków takie porządki, aby realizacja planu z 1915 r, czyli Judeopolonii było realne.
• Rada Regencyjna w obliczu takiej sytuacji w dn. 11 listopada przekazała władze nad Wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. 14 listopada przekazała mu pełna władzę a sama nie wypełniając obietnic z 7 października się rozwiązała.
• 14 listopada Józef Piłsudski utworzył rząd Ignacego Daszyńskiego.
• W tym czasie Polacy we Lwowie prowadzili bohaterski bój o swoje Miasto, jak się okazało bez wsparcia rządu w Warszawie. W tej sytuacji Szef Sztaby Generał Tadeusz Rozwadowski zwrócił się do Piłsudskiego o zlecenie Mu osobistego dowództwa obrony Lwowa i kresów. Ta inicjatywa Generała uratowała wtedy Powstanie przed klęską, ale lewicowy rząd Daszyńskiego wstrzymał pomoc dla Powstańców. Natomiast Piłsudski 7 marca 1919 r. nakazał Generałowi poddanie Miasta. Generał Rozwadowski odmówił wykonania tego polecenia i oświadczył, że „raczej zginie niż podda Miasto.” Ostatecznie o zwycięstwie Powstania zdecydowało przybycie tam Armii Wielkopolskiej i Armii Hallera.

Brak komentarzy: