ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

wtorek, 4 kwietnia 2023

Romuald Lipko

 Polonijna Agencja Informacyjna

ROMUALD LIPKO - CISZA JAK TA
Romuald Lipko kompozytor polskiej muzyki rozrywkowej, multiinstrumentalista, współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu polskich przebojów
Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 w Lublinie. Pod koniec lat 60. był jednym z grupy młodych lubelskich muzyków zafascynowanych zachodnimi zespołami rockowymi w typie Led Zeppelin. W tym okresie również założył pierwszy zespół - pod ekscentryczną nazwą Stowarzyszenie Cnót Wszelakich. Ukończył podstawową szkołę muzyczną, a z liceum muzycznego został wydalony za udział w programie telewizyjnym. W szkole poznał za to Krzysztofa Cugowskiego. W Budce Suflera Lipko zaczynał jako basista, a od lat 80. grał na klawiszach. Studiował prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, ale oczywiście wiedział, że życie chce spędzić na estradzie. W 1970 r. powstała Budka Suflera.
Był autorem lub współautorem wszystkich największych przebojów Budki Suflera, w tym piosenek "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy co się da" i wielu innych. Budka Suflera, której liderami przez lata byli Lipko i Krzysztof Cugowski, rozpoczęła karierę w 1974 r. W 2014 roku zespół ogłosił, że kończy działalność. Komponował też m.in. dla Anny Jantar ("Nic nie może wiecznie trwać"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr", "Malinowy król"), Zdzisławy Sośnickiej ("Aleja gwiazd"), Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko") czy Izabeli Trojanowskiej ("Jestem twoim grzechem", "Wszystko, czego dziś chcę").
Pytany o swoje największe sukcesy zawodowe, Lipko wskazywał m.in. na występ Budki w nowojorskiej Carnegie Hall w 1999 r. czy sesję nagraniową w Village Studio w Los Angeles pod okiem Grega Phillinganesa, a także współpracę z Marcusem Millerem i Steve’em Lukatherem. Przyznawał jednak, że nie ze wszystkich własnych dokonań jest dumny - "Można coś było zrobić lepiej, odczekać, poprawić". Lipko nigdy nie angażował się w politykę, nie wypowiadał się na jej temat w wywiadach, nie dzielił się swoimi poglądami. Artysta brał za to udział w działalności społecznej i charytatywnej.
Pierwsze informacje o chorobie nowotworowej Lipko pojawiły się w lipcu 2019 roku. Muzyk od razu rozpoczął leczenie. Przeszedł operację i powoli wracał do zdrowia. Lipko najpierw przebywał w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha, a kolejne tygodnie w klinice w Magdeburgu. Niestety, po półtora roku ciężkiej walki z chorobą nowotworową zmarł.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst

Brak komentarzy: