Przypadek, który zmienił polską archeologię. lat temu odkryto „Polskie Pompeje”
W 1932 roku podczas prac pogłębiających koryto rzeki Gąsawki poziom wody w jeziorze Biskupińskim obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów, odsłaniając rzędy ukośnych pali wbitych w brzeg półwyspu. Przez dłuższy czas nie wzbudzały one niczyjej ciekawości. Wszystko zmieniło się 31 sierpnia 1933 roku za sprawą przypadkowego odkrycia, jakiego dokonał lokalny nauczyciel Walenty Szwajcer.
Szwajcer uznał wystające z wody pale za pozostałości pradziejowego grodu, po czym poinformował o swoim niezwykłym znalezisku prof. Józefa Kostrzewskiego, archeologa z Uniwersytetu Poznańskiego. Ze względu na unikalny charakter odkrycia naukowiec podjął decyzje o jak najszybszym rozpoczęciu badań archeologicznych.
Pradziejowa osada w Biskupinie, zachowana w znakomitym stanie, zdobyła międzynarodową sławę. Jej odkrycie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej archeologii, które w znaczącym stopniu wpłynęło na rozwój nauki.
Niemal od razu Biskupin stał się także narzędziem propagandy i walki politycznej. Po wybuchu II wojny światowej przełomowe odkrycie sprzed 90 lat było wykorzystywane przez Niemców, którzy prowadzili w miejscu osady własne poszukiwania, nadzorowane przez Heinricha Himmlera.
Jaką rolę pełnił Biskupin w relacjach polsko-niemieckich u progu II wojny światowej
Dlaczego podczas okupacji Niemcom tak bardzo zależało na Biskupinie Jak wykorzystywali go w swojej propagandzie
Jakie były dalsze losy osady w czasach PRL
Przeczytaj więcej w artykule: https://tinyurl.com/ykapjpum
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz