Brawurowe rozbicie niemieckiego więzienia
79 lat temu partyzanci z oddziału "Jędrusie" (wywodzącego się z lokalnej organizacji konspiracyjnej "Odwet" założonej w 1941 r. przez Władysława Jasińskiego Jędrusia" w Tarnobrzegu) wspólnie z żołnierzami Armii Krajowej dokonali ataku na niemieckie więzienie w Mielcu, uwalniając ponad 120 osób.
Podkomendni Józefa Wiącka "Sowy" uciekli dzięki tratwom służącym do transportu wikliny. Tymi łodziami popłynęli Wisłoką aż do ujścia Wisły.
„Jędrusiów” założył w 1939 r. Władysław Jasiński. Organizacja ta dopiero z czasem przyjęła nazwę „Jędrusie” od pseudonimu jej założyciela. Poza działalnością bojową „Jędrusie” wydawali konspiracyjną gazetę – „Odwet”. Po śmierci Jasińskiego w potyczce z niemiecką żandarmerią (9 stycznia 1943 r.) nawiązano współpracę z AK i Batalionami Chłopskimi. „Jędrusie" działali do stycznia 1945 roku.
Po zakończeniu II wojny światowej wielu członków oddziału dostało się w ręce NKWD i UB. Część została zesłana do sowieckich łagrów, część otrzymała długoletnie wyroki więzienia.
Fot. NAC
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz