Klub Miłośników Historii Polski
1 kwietnia 1656 roku podczas wojny Rzeczypospolitej z Moskwą, kiedy trwał "szwedzki potop", kiedy na ziemiach ukrainnych trwał bunt chmielnickiego, w lwowskiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny król Jan Kazimierz Waza, w obecności wysokich dostojników Kościoła i Państwa, znacznej liczby kapłanów i wiernych, ogłosił śluby, poddając kraj pod opiekę Matki Bożej.
Król, klęcząc przed wizerunkiem Maryi, mówił:
"Wielka Boga-Człowieka Matko, o Przeczysta Panno!... obieram Cię dzisiaj za Patronkę moją i moich państw Królową i polecam Twojej szczególnej opiece...".
Autorem tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza był przyszły święty, Andrzej Bobola. Przyrzeczenia królewskie miały poderwać do walki z najeźdźcami całe społeczeństwo okupowanego przez Szwedów i Moskali kraju. Król oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej, którą nazwał Królową Korony Polskiej i obiecał, że poprawi sytuację chłopów i mieszczan, kiedy tylko kraj zostanie uwolniony spod okupacji. Po ślubowaniu króla, w imieniu senatorów i szlachty, podobną rotę odczytał podkanclerzy koronny biskup krakowski Andrzej Trzebicki, zaś wszyscy obecni powtarzali słowa jego ślubowania.
Niestety, obietnice wobec niższych stanów nie zostały zrealizowane z powodu stanowczego sprzeciwu wszechwładnych już wówczas magnatów i większości szlachty.
Na fot.: "Śluby lwowskie Jana Kazimierza", fragment obrazu Jana Matejki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz