Czy ktoś wie jeszcze co znaczy słowo "stelmachostwo"? A ile zboża mieści się w cetnarze metrycznym? Nie? Nic się nie martwcie! Ja też nie wiedziałem
Dziennik Białostocki (nowy) numer 276
5 grudnia 1922
LUDOWA SZKOŁA ROLNICZA SEJMIKU BIAŁOSTOCKIEGO W SUPRAŚLU
Staraniem sejmiku białostockiego została utworzona z dniem 15 stycznia 1923 roku jednoroczna szkoła rolnicza w Supraślu, która ma na celu zawodowe kształcenie synów drobnych rolników w kierunku rolnictwa, ogrodnictwa i hodowli. Poza wykształceniem zawodowym szkoła uwzględniać będzie potrzeby ogólnego wykształcenia oraz uobywatelnienia swoich uczniów, by wychowywać ich na dzielnych obywateli rolników, umiejących nie tylko wzorowo prowadzić gospodarstwo, ale też pracować z pożytkiem dla społeczeństwa i Ojczyzny.
W szkole będą wykładane następujące przedmioty: religia, język polski, arytmetyka, geografia, historia Polski, nauka o Polsce i jej ustroju, o samorządzie i sprawach agrarnych, jako to: reformie rolnej i komasacji gruntów, zasadach kooperacji, kółkach rolniczych itp. Fizyka, chemia, botanika, nauka o uprawie roślin i roli, hodowla i mleczarstwo, ogrodnictwo, pszczelarstwo, hodowla ryb, organizacja gospodarstwa, rachunkowość, budownictwo, poradnictwo wiejskie, miernictwo, weterynaria i hygiena. Stopniowo wprowadzana będzie nauka rzemiosł, jako to: stolarstwo, stelmachostwo, kowalstwo, koszykarstwo. Prócz tego uczeń otrzyma wiedzę drogą praktyki obowiązkowej na terenie gospodarstwa szkolnego, a więc przez dokładne i racjonalne wykonywanie wszelkich robót i prac w polu, ogrodzie, szkółce, pasiece i przy inwentarzu.
Nauka trwać będzie 11 miesięcy, od 15 stycznia do 15 grudnia każdego roku. Nauka będzie bezpłatna. Za utrzymanie w internacie pobierana będzie opłata z żyta wynosząca 5 cetnarów metrycznych (30 pudów) za cały rok, pobierana w dwóch ratach.
Dla biedniejszych i zdolniejszych uczniów szkoła posiada kilka zapomóg sejmikowych i spółdzielni rolniczo-handlowej w Białymstoku. Od kandydatów wymaganem jest ukończenie lat 16-stu, umiejętność czytania, pisania i czterech działań.
Zdjęcie z okresu powojennego dotyczy historii innej już szkoły - Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz