26 kwietnia 1986 r. w reaktorze nr 4 w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, w pobliżu miasta Prypeć w północnej części Ukraińskiej SRR w Związku Radzieckim, miała miejsce katastrofa jądrowa. To jedna z dwóch awarii w energetyce jądrowej, która została oceniona w Międzynarodowej Skali Wydarzeń Jądrowych na siedem stopni (na siedem możliwych).
Początkowa reakcja na awarię oraz późniejsze odkażanie środowiska wymagały zaangażowania ponad 500 tys. osób i kosztowały około 18 mld rubli radzieckich - około 68 mld dolarów w 2019 r.
Do wypadku doszło podczas testu bezpieczeństwa turbiny parowej reaktora jądrowego typu RBMK. Rdzeń reaktora stopił się, a dwie lub więcej eksplozji rozerwały go i zniszczyły budynek. Bezpośrednio po tym nastąpił pożar rdzenia reaktora na otwartej przestrzeni. Przez blisko dziewięć dni uwalniał on znaczne skażenie radioaktywne w powietrzu, które rozprzestrzeniło się na inne części ZSRR i Europy Zachodniej.
W wyniku wzrostu poziomu promieniowania poza terenem elektrowni, 36 godzin po wypadku utworzono, mającą promień 10 km, strefę zamkniętą. Ewakuowano z niej około 49 tys. osób, głównie z Prypeci. Strefa została później powiększona do 30 km, wówczas ewakuowano kolejne 68 tys. osób Następnie przekształcono ją w Czarnobylską Strefę Wykluczenia obejmującą obszar około 2600 km2.
W wyniku wybuchu reaktora zginęło dwóch inżynierów, a dwóch kolejnych zostało ciężko poparzonych. Podczas natychmiastowej akcji ratunkowej 134 pracowników stacji i strażaków zostało hospitalizowanych z ostrym zespołem popromiennym, spowodowanym wchłonięciem dużych dawek promieniowania jonizującego. Spośród tych 134 osób 28 zmarło w ciągu kilku dni i miesięcy po katastrofie, a 14 osób, u których podejrzewało się nowotwory wywołane promieniowaniem, zmarło w ciągu następnych 10 lat.
Całkowita liczba ofiar katastrofy w Czarnobylu nie jest znana. Najbardziej wiarygodne badania przewidują 4000 ofiar śmiertelnych w przypadku oceny jedynie trzech najbardziej skażonych państw byłego Związku Radzieckiego.
Katastrofa w Czarnobylu. Z powodu promieniowania zginęło nawet 60 tysięcy ludzi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz