Niepamięć gwiazdy
Dziś już prawie nikt o niej nie pamięta, ale w latach międzywojennych Janina Smolińska uchodziła za wielką gwiazdę. Twierdziła, że urodziła się w Płocku, choć niewykluczone, że tak naprawdę była to jedna z mazowieckich wsi (jej młodsze rodzeństwo przyszło na świat we wsi Konopki w gminie Stupsk). Tańca uczyła się w Moskiewskiej Akademii Choreografii i wraz z zespołem Teatru Bolszoj występowała na światowych scenach - ale po odzyskaniu przez Polskę niepodległości porzuciła karierę i wróciła do kraju. Ojczyzna jednak ją rozczarowała - dwa nieme filmy, w których zagrała Smolińska, nie przyniosły jej wielkiej sławy, jakiej się spodziewała. Wyjechała zatem do Paryża, gdzie zaczęła eksponować swoje wdzięki w Folies Bergère, grywała również w filmach. Podczas jednego z konkursów piękności tak wszystkich oczarowała, że otrzymała nieoficjalny tytuł Miss Polonia (było to jeszcze zanim Władysława Kostakówna została pierwszą miss). Wraz z rosnącą sławą, wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie podbijała zarówno Hollywood, jak i męskie serca - ku uciesze prasy zarówno polskiej, jak i amerykańskiej. Dla przedłużenia pobytu wyszła za mąż za Wacława Grabowskiego (który dostarczał peruki dla Fabryki Snów), małżonkowie jednak szybko zaczęli toczyć ze sobą publiczne boje, co ostatecznie mocno zaszkodziło amerykańskiej karierze Smolińskiej. W połowie lat 30. wróciła do Paryża, który znów ciepło ją przyjął. Założyła tam zespół baletowy Balet Polski, którego działalność przerwała jednak II wojna światowa.
Choć po wyjeździe z kraju w wieku nastoletnim później w Polsce raczej bywała niż mieszkała na stałe, to jednak zawsze myślała o Polsce. W marcu 1930 roku w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” pisała tak: „Nie straciła Ojczyzna moja w mych oczach na zestawieniu z najbogatszymi czy najpiękniejszymi krajami na którejkolwiek półkuli świata. Podziwiać można ziemie obce i nieraz można zachwycać się nimi i lubić szczerze to albo inne otoczenie; ale ziemię swoją rodzoną miłuje się przecież jak matkę”.
-------
zdjęcie: Janina Smolińska, aktorka, tancerka. Fotografia portretowa. 1922-1939. Autor: Manuel Henri, Paryż. Zespół: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz