Instytut Pamięci Narodowej
𝐇𝐚𝐥𝐢𝐧𝐚 𝐊𝐨𝐧𝐨𝐩𝐚𝐜𝐤𝐚 - mówiono o niej "podwójnie złota".
️

„Jedyne moje atuty to dobre poczucie, gaz i szalona chęć zwycięstwa – chęć zwycięstwa tak wielka, że prawie pewność […]. Moja mała

biało-czerwona chorągiewka z boiska musi wyrosnąć w wielki sztandar i zawisnąć na najwyższym maszcie”.
️

Pierwsza polska dama lekkoatletyki, dyskobolka, narciarka, oszczepniczka, płotkarka, koszykarka, tenisistka, automobilistka, urodziła się 11 listopada 1900 roku w Rawie Mazowieckiej. Kibice znają zapewne wyczyny tej pięknej Polki, ale mało kto wie, że ta przystojna, wysoka i silna dziewczyna była wszechstronnie utalentowana, nie tylko sportowo. Dorastała w mieszczańskim domu, w którym dbano o odpowiednie wychowanie i wykształcenie dzieci. Ze sportem zetknęła się jako studentka filologii Uniwersytet Warszawski. Od początku kariery sportowej była członkinią stołecznego AZS.
️


lata temu, wraz z decyzją o opuszczeniu Warszawy przez polski rząd, rozpoczęto ewakuację złotych depozytów Banku Polskiego. We wrześniu 1939 roku, wraz z mężem Ignacym Matuszewskim, dowódcą i inicjatorem akcji, ratowała przed Niemcami tony złota ze skarbca BP. Przewoziła je, osobiście kierując jedną z ciężarówek, przez Rumunię, Liban, Stambuł, Bejrut, w końcu docierając aż do Francji. W oczach przedstawicieli rządu emigracyjnego zyskała nowy epitet: "podwójnie złota".
️

Halina Konopacka zmarła 28 stycznia 1989 w Daytona Beach w USA. W 1990 roku jej prochy spoczęły na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Więcej o „Pierwszych Damach Polskiej lekkoatletyki” II RP w artykule

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz