Instytut Pamięci Narodowej

W dniach od 27 do 29 grudnia 1944 r. Niemcy przeprowadzili akcję wysadzenia w powietrze Pałacu Saskiego w Warszawie. Razem z Pałacem zburzyli przyległy do niego Pałac Brühla oraz pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.

Jako milczący „świadek historii” pamiętał czasy rozbiorów, najważniejsze uroczystości państwowe odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej, wspaniałe defilady Wojska Polskiego. To w jego
arkadach zlokalizowano Grób Nieznanego Żołnierza – symbolizujący krew przelaną w walce o niepodległość.

Po odzyskaniu niepodległości mieścił się tam Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku pod kolumnadą w centralnym punkcie pałacu urządzono Grób Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystej ceremonii złożono w nim szczątki bezimiennego żołnierza, sprowadzone z Cmentarza Orląt we Lwowie.

W latach 30. XX wieku w Pałacu Saskim miało siedzibę Biuro Szyfrów, które w 1932 roku złamało kod Enigmy. W okresie międzywojennym na placu przed pałacem odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe i kościelne.

Podczas II wojny światowej budynek przejął sztab hitlerowski, by ostatecznie zrównać go z ziemią w grudniu 1944 roku. Dziś po Pałacu Saskim został jedynie Grób Nieznanego Żołnierza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz