ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

środa, 27 grudnia 2023

Pierwsza polska partia socjalistyczna

 

Wielki Proletariat Roztargnienie Ludwika Tadeusza Waryńskiego być może przesądziło o losach pierwszej partii robotniczej założonej w Warszawie w 1882 r. L. Waryński, jedna z głównych postaci Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat, niecały rok po jej powstaniu został aresztowany. Carska policja wpadła na jego trop po tym, jak zostawił... na ladzie sklepowej paczkę z „bibułą”, czyli nielegalnymi broszurami socjalistycznymi. Jego los podzielili wkrótce inni działacze Proletariatu.

🔶 Pierwsza polska partia socjalistyczna nie mogła mieć bardziej odpowiedniej nazwy niż Proletariat. Miała reprezentować interesy nowej warstwy społecznej, która zaczęła odgrywać coraz większą rolę w społeczeństwie polskim na ziemiach pozostających pod zaborami i w całej Europie.

🔶 W Królestwie Polskim jej powstanie było związane z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi, które na dobre rozpoczęły się po stłumieniu powstania styczniowego w 1864 r. Do najważniejszych czynników, które umożliwiły zaistnienie partii robotniczej, należały wzrastające uprzemysłowienie, procesy uwłaszczenia na wsi, kształtowanie się gospodarki kapitalistycznej oraz przemiany struktury społecznej i tworzenie się nowej warstwy ludności.

🔶 To w niej właśnie idee socjalizmu znalazły najszersze poparcie. Dlaczego? Choćby dlatego, że do głosu doszli młodzi, postępowi działacze, którzy wywodzili się z ludu bądź proletariatu. I dążyli do tego, aby mieć rzeczywisty kontakt z chłopami i robotnikami, w przeciwieństwie do „salonowych" liberałów lub prorosyjskich konserwatystów. Byli to ludzie, którzy obecność wszystkiego, co najbardziej wartościowe w społeczeństwie polskim, dostrzegali w proletariacie.

Brak komentarzy: