Największa zdobycz polskiej armii w historii
6 stycznia 1919 roku powstańcy wielkopolscy dokonali spektakularnego ataku na niemiecki port lotniczy we wsi Ławica pod Poznaniem (obecnie w granicach miasta). Polacy odnieśli pełen sukces, zdobywając lotnisko. Wartość przejętego sprzętu oszacowano na około milionów marek niemieckich. Był to największy łup w dziejach polskiego oręża
Zginął jeden żołnierz, trzech zostało rannych. Poddało się siedmiu oficerów i ok. dwustu niemieckich żołnierzy. Zgrupowanie pod dowództwem ppor. Andrzeja Kopy zdobyło sprzęt (m. in. kilkadziesiąt samolotów i kilkaset silników), który legł u podstaw budowy polskiego lotnictwa wojskowego w okresie międzywojennym.
Do ostatniej chwili strona polska starała się uniknąć rozlewu krwi, proponując Niemcom kapitulację, ci jednak oświadczyli, że zamierzają walczyć do ostatniej kropli krwi. Zagrozili również wysadzeniem w powietrze infrastruktury lotniska, a także eksplozją w składzie bomb i amunicji w Forcie VII.
Aktem poprzedzającym akcję powstańców było przecięcie kabla, który łączył Ławicę z miastem. Ciemność, która zapadła w porcie lotniczym, miała zapewnić efekt zaskoczenia i tym samym ułatwić zdobycie lotniska. Kluczowym dla powodzenia akcji był ostrzał wieży kontrolnej. Polakom udało się wówczas zniszczyć karabin maszynowy, co skłoniło Niemców do poddania się.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz