📍 Zamach został dokonany przez żołnierzy Kedywu z Okręgu Kraków Armii Krajowej, dowodzonych przez majora Stanisława Więckowskiego „Wąsatego” i porucznika Ryszarda Nuszkiewicza „Powolnego”.
📍 Okazją do zamachu na Franka była jego podróż pociągiem pospiesznym z Krakowa do Lwowa na uroczystości 4. rocznicy utworzenia Generalnego Gubernatorstwa i 11. rocznicy zdobycia władzy przez Adolfa Hitlera.
📍 Wobec nieotrzymania odpowiedniej ilości uzbrojenia z Okręgu i zbyt późnego przybycia na miejsce zbiórki oddziałów partyzanckich niemożliwym okazało się zorganizowanie zasadzki, więc Więckowski zadecydował, że 9-osobowa grupa ograniczy się tylko do podłożenia ładunku wybuchowego i ucieczki.
📍 „Kedywowcy” podzieleni na trzy grupy uciekli bez strat własnych. Frank, któremu nic się nie stało, wrócił po kilku godzinach do Krakowa innym składem. Do Lwowa poleciał wojskowym Junkersem Ju 52.
📍 Niemcy w odwecie za zamach na Franka rozstrzelali w Podłężu i Dębicy 100 Polaków – więźniów z Montelupich.
Na zdjęciu: Hans Frank (z prawej) podczas parady policyjnej w okupowanym Krakowie, 1939 r. (fot. Bundesarchiv, Bild 121-0267 / CC-BY-SA 3.0).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz