馃搷 Zamach zosta艂 dokonany przez 偶o艂nierzy Kedywu z Okr臋gu Krak贸w Armii Krajowej, dowodzonych przez majora Stanis艂awa Wi臋ckowskiego „W膮satego” i porucznika Ryszarda Nuszkiewicza „Powolnego”.
馃搷 Okazj膮 do zamachu na Franka by艂a jego podr贸偶 poci膮giem pospiesznym z Krakowa do Lwowa na uroczysto艣ci 4. rocznicy utworzenia Generalnego Gubernatorstwa i 11. rocznicy zdobycia w艂adzy przez Adolfa Hitlera.
馃搷 Wobec nieotrzymania odpowiedniej ilo艣ci uzbrojenia z Okr臋gu i zbyt p贸藕nego przybycia na miejsce zbi贸rki oddzia艂贸w partyzanckich niemo偶liwym okaza艂o si臋 zorganizowanie zasadzki, wi臋c Wi臋ckowski zadecydowa艂, 偶e 9-osobowa grupa ograniczy si臋 tylko do pod艂o偶enia 艂adunku wybuchowego i ucieczki.
馃搷 „Kedywowcy” podzieleni na trzy grupy uciekli bez strat w艂asnych. Frank, kt贸remu nic si臋 nie sta艂o, wr贸ci艂 po kilku godzinach do Krakowa innym sk艂adem. Do Lwowa polecia艂 wojskowym Junkersem Ju 52.
馃搷 Niemcy w odwecie za zamach na Franka rozstrzelali w Pod艂臋偶u i D臋bicy 100 Polak贸w – wi臋藕ni贸w z Montelupich.
Na zdj臋ciu: Hans Frank (z prawej) podczas parady policyjnej w okupowanym Krakowie, 1939 r. (fot. Bundesarchiv, Bild 121-0267 / CC-BY-SA 3.0).
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz