22 marca 1944 roku w mieszkaniu na ulicy Poznańskiej w Warszawie żołnierze podziemia konspiracyjnego wykonali wyrok śmierci na Jadze Juno (zdjęcie), 44 letniej aktorce, drugiej żonie Kazimierza Junoszy Stępowskiego, konfidentce Gestapo.
Juno została zwerbowana do służby przez inną współpracownicę Gestapo, przyjaciółkę Halinę Heinrichową, również aktorkę oraz tancerkę estradową.
Juno była narkomanką, co bardzo ułatwiało zadanie gestapowcom, którym sprzedawała ważne informacje za działki narkotyków.
Zamach na jej życie z 22 marca był drugą próbą odebrania jej życia. Pierwsza próba miała miejsce w tym samym mieszkaniu, ale 5 lipca 1943, ale nie powiodła się, gdyż Jagę Juno zasłonił własnym ciałem jej mąż Junosza-Stępowski w wyniku czego poniósł on śmierć. W przypadku drugiego zamachu udano się do podstępu, który polegał na tym, że na dzień przed wykonaniem wyroku do mieszkania Juno przyszła młoda kobieta, która przedstawiła się jako asystentka prezesa Banku Handlowego, który jest zainteresowany kupnem kilku obrazów. Stępowska, zgodziła się na spotkanie. Następnego dnia o umówionej porze odwiedził ją „prezes" z „sekretarką". Wyrok na kolaborantce został wykonany.
Boguś
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz