1 sierpnia 1987 roku w San Antonio (USA) zmarła Pola Negri (właściwie Apolonia Chałupiec) - polska aktorka teatralna i filmowa. Międzynarodowa gwiazda kina.
Od 1906 roku uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie jednak z powodu kłopotów ze zdrowiem zmuszona była zrezygnować z nauki baletu. W 1911 roku dostała się do Szkoły Aplikacyjnej. Została zaangażowana do Teatru Małego w Warszawie, gdzie zadebiutowała 1 września 1912 w "Ślubach panieńskich" Fredry. Pola występowała również w Teatrach: Nowości, Letnim i Wielkim w Warszawie. Gościnnie występowała w Kijowie. W latach 1914-17 była związana z wytwórnią filmową "Sfinks". W 1914 roku debiutowała w filmie ''Niewolnica Zmysłów''.
W 1917 roku wyjechała do Niemiec i rozpoczęła współpracę z niemieckimi wytwórniami filmowymi. W Berlinie grała u wybitnych reżyserów niemieckiego kina niemego, m.in. Ernsta Lubitsha i Maxa Reinhardta. W 1923 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W latach 20-tych wystąpiła w 30 filmach, zarabiając miliony dolarów. Wystąpiła, m.in w filmach "Zakazany raj", "Hotel Imperial", "Miłostki aktorki", "Skłamałam", "Drut kolczasty". W latach 1929-32 przebywała w Anglii, gdzie zagrała w filmie "Ulica potępionych dusz", a także występowała w teatrze rewiowym. W 1932 wystąpiła w amerykańskim filmie dźwiękowym "Na rozkaz kobiety"- utwór "Raj" zaśpiewany przez Polę stał się przebojem kinowym. Dwa lata później wyruszyła w tournee po Stanach Zjednoczonych. Do wybuchu wojny występowała we Francji i w Niemczech. W 1941 roku wróciła do Stanów Zjednoczonych. W 1943 roku wystąpiła w swoim przedostatnim filmie "Hi Diddle Diddle". Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 1964 roku w filmie ''Księżycowe prządki''. W 1970 roku w Nowym Jorku opublikowała swoje wspomnienia pt. "Memoirs of a Star".
Aktorka zmarła w wieku 90 lat. Spoczęła na Calvary Cemetery.
Pola Negri była przykładem nie tylko błyskotliwej kariery, ale również wzorem do naśladowania dla wielu kobiet - jako pierwsza zaczęła malować paznokcie, nosić sandały i wysokie, zgrabne botki na obcasach. Miała doskonałą mimikę twarzy i wielki dar okazywania emocji na ekranie, co w erze kina niemego było wielkim atutem. Była określana mianem symbolu seksu - jej wdziękom nie oparli się, m.in. Charlie Chaplin i Rudolf Valentino. Pola Negri spędziła resztę życia z dziennikarką muzyczną Margaret West. Pola Negri jest honorową obywatelką Los Angeles, a także ma swoją gwiazdę na Drodze Sławy. Pola została laureatką nagrody „Za całokształt niezwykłych osiągnięć przyczyniających się do rozwoju filmu niemieckiego.” Kilka lat temu znalazła się w zestawieniu 15 Polek kandydujących do miana Polki Wszech Czasów. W czasie naszej Prezydencji w Unii Europejskiej został zrekonstruowany film z udziałem Poli Negri z 1918 roku pt. „Mania. Film został zakwalifikowany do promocji Polski w 5 stolicach Europy.
/Marta
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz