W nocy z 23/24 sierpnia 1939 roku w Moskwie, po krótkich negocjacjach podpisany został pakt o nieagresji między III Rzeszą i ZSRR tzw. Pakt Ribbentrop-Mołotow.
Nazwa paktu pochodziła od nazwisk, które nosili ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy (Joachim von Ribbentrop) i ZSRR (Wiaczesław Mołotow). Pakt zawierał tajny protokół dodatkowy dotyczący podziału ziem i stref wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. W jednym z punktów czytamy: „W razie terytorialnych i politycznych zmian na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.” Oprócz tego III Rzesza dała Kremlowi wolną rękę w odniesieniu do Finlandii, Łotwy, Estonii, rumuńskiej Besarabii.
Traktat umocnił pozycję III Rzeszy i ułatwił jej zaatakowanie Polski. Po agresji III Rzeszy na Polskę 1 września 1939 r., Armia Czerwona 17 września 1939 r. zaatakowała od wschodu i zajęła ziemie polskie. Ostatecznego porozumienia co do podziału terytorium II Rzeczpospolitej obaj agresorzy dokonali na mocy Traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 r.
/Marta
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz