jako pochodna określonego zbioru informacji w nie określonej rzeczywistości
ORP " Groźny" 351
piątek, 31 grudnia 2021
CZY WIESZ, ŻE....
Około 1500 roku w Polsce było SIEDEMSET miast czy też raczej miejscowości z prawami miejskimi. Z tego tylko w sześciu mieszkało 5000 lub więcej mieszkańców. Miast średniej wielkości (ok. 2000 mieszkańców) było 88.
Inne mało znane statystyki sprzed 500 lat: https://wielkahistoria.pl/polska-w-1500-roku-w-liczbach.../
31 XII 1946
gruszka k.c. podał/a dalej Tweeta
31 XII 1946 Polscy Powstańcy od Śp.Ignacego Sikory "Prawego" z Oddziału Śp.Stanisława Wądolnego "Mściciela",podległego Zgrupowaniu Śp.Mjr Józefa Kurasia "Ognia",likwidują w miejscowości Ochodza 7 ORMO-wców . Wieczna Chwała Bohaterom ! Dacie RT ??? #WyklętaPamięć
Udaną, bohaterską obroną klasztoru dowodził 25 letni wówczas Kazimierz Pułaski.
31 grudnia 1770 roku wojska rosyjskie pod dowództwem pułkownika Iwana Drewicza zaatakowały bronioną przez konfederatów barskich Jasną Górę.
Udaną, bohaterską obroną klasztoru dowodził 25 letni wówczas Kazimierz Pułaski.
Po dwóch tygodniach walk, Rosjanie poddali się.
Grafika przedstawia obraz Józefa Chełmońskiego z 1875 roku "Kazimierz Pułaski pod Częstochową".
Zofia Nałkowska
31 grudnia 1940 roku Zofia Nałkowska (zdjęcie) pisała:
„Ostatni dzień tego roku – roku tak wielkiej odmiany. Gdy rok poprzedni zatrząsł światem, ten ostatni umocnił w nim ten wstrząs. W pewnych dziedzinach wartości to, co się stało, jest nieodwracalne”.
Marian Rejewski
#GiganciNaukiPL: Marian Rejewski
31 grudnia 1932 roku Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Żadne inne państwo nie było w stanie tego dokonać. W 1939 roku Polska przekazała Wielkiej Brytanii i Francji replikę szyfrogramu oraz urządzenia deszyfrujące.
Marian Rejewski, urodzony 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy, ukończył wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego. Studiował także statystykę ubezpieczeniową w Getyndze. Do Sztabu Głównego Wojska Polskiego trafił po powrocie do kraju.
Rejewski po otrzymaniu od szefa BS-4 (szyfry niemieckie) mjr. Maksymiliana Ciężkiego materiałów dotyczących niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, w ciągu trzech miesięcy, stosując metody analizy matematycznej i lingwistycznej niemieckiej korespondencji, stworzył podstawy naukowe do łamania jej kodów i odtworzył schemat połączeń elektrycznych - głównie jej wirników szyfrujących oraz odczytał pierwsze depesze na przełomie 1932 i 1933 roku.
Przekazanie przez polski wywiad kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma sojusznikom, pozwoliło Brytyjczykom rozwinąć własny projekt oparty na rezultatach prac i osiągnięciach Polaków, nazwany "projektem Ultra". Prace nad łamaniem kolejnych wersji Enigmy kontynuowano w tajnym ośrodku w Bletchley Park.
Marian Rejewski podczas okupacji działał na rzecz odzyskania niepodległości Polski w Londynie. Po wojnie pracował w Bydgoszczy jako skromny urzędnik. Zmarł 13 lutego 1980 roku.
Po wielu latach amerykański historyk i dziennikarz David Kahn napisał, że rozwiązanie zagadki Enigmy było "oszałamiającym osiągnięciem, które wyniosło Rejewskiego do panteonu największych kryptoanalityków wszech czasów".
Rozpoczynamy serię publikacji infografik historycznych poświęconych wybitnym polskim wynalazcom, odkrywcom, konstruktorom i naukowcom. Na planszach przedstawiono 20 osób i ich największe osiągnięcia, wyjaśniając równocześnie wagę poszczególnych innowacji oraz ich wykorzystanie. Zaproponowane postacie to przedstawiciele nauk medycznych, fizyki, chemii oraz matematyki.
Infografiki powstały na podstawie pięciotomowej publikacji "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", wydanej pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego, przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej.
Poznaj sylwetkę polskiego geniusza: https://bit.ly/3EEYRVX
Odwiedź portal IPN: https://bit.ly/3FGMry0
WILLIAM PHILLIPS, Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki w 1997 roku
MATEMATYKA I RELIGIA
«Wielu naukowców, których znam, wierzy w Boga i nie sądzę, aby istniało coś, co niektórzy nazywają konfliktem między nauką a religią. Czasami to ludzie są zaangażowani w konflikty produkcyjne.
Biblia nie jest książką o naukowym pochodzeniu wszechświata, ale o naszej relacji z Bogiem i relacji, jaką On chce, abyśmy mieli ze sobą. Moim zdaniem Biblia nie zajmuje się szczegółami takimi jak np. kiedy Ziemia została stworzona, ale dlaczego została stworzona i czego Bóg oczekuje od swojego stworzenia. Takie jest przesłanie Biblii i nie widzę konfliktu z przesłaniem, które przekazuje nauka.
Biblia jest pełna poezji i metafor, a my wiemy, że poezja jest potężnym sposobem przekazywania idei poprzez dźwięk i uczucie. Pierwszy rozdział Księgi Rodzaju to czysta poezja, a sam Psalm 23 mówi na przykład, że Bóg jest naszym pasterzem. Czy to oznacza, że Bóg wznosi się i schodzi z laską i każe nam wejść do zagrody? Nikt nie czyni tego czytania dosłownym. To zdanie oznacza, że Bóg troszczy się o nas jako o dawnego pasterza, który opiekował się swoimi owcami.
Wierzę, że Bóg jest Stwórcą wszystkiego, co widzimy. Łatwo w to uwierzyć, ponieważ w sposobie działania wszechświata jest tak niesamowita logika i porządek, że trudno uwierzyć, że pojawił się znikąd. Oczywiście nie ma na to dowodu. To kwestia wiary. I mam to.
Myślę, że Bóg troszczy się o mnie, o ciebie i o nas wszystkich w osobisty sposób. To znacznie więcej niż mówienie, że jest Stwórcą. Einstein również wierzył w takiego Boga. Przypadek Einsteina jest bardzo ciekawy, ponieważ zawsze wyraźnie mówił, że nie wierzy w osobowego Boga, ale kiedy o nim mówił, robił to w bardzo osobisty sposób, jakby był jakimś przyjacielem.
Szymon Wiesenthal
31 grudnia 1908 roku w Buczaczu na Ukrainie urodził się Szymon Wiesenthal (zdjęcie) -austriacki dziennkarz i pisarz pochodzenia żydowskiego, tropiciel niemieckich zbrodniarzy wojennych wśród których był między innymi Adolf Eichmann.
Wisenthal kilkakrotnie uniknął śmierci z rąk Niemców, a po wojnie współpracując z Mossadem rozpoczął słynną już dziś akcję tropienia hitlerowskich oprawców po całym świecie. Był też przeciwnikiem pomijania zbrodni popełnianych przez Żydów na Żydach.
Zmarł w 2005 roku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)