Zmarł konstruktor najbardziej warszawskiego z zegarów wieżowych Warszawy. Jego zegar go przeżył. Oby przeżył także i nas...
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 28 czerwca 2022 r.
𝐬́𝐩. 𝐢𝐧𝐳̇. 𝐌𝐚𝐫𝐤𝐚 𝐆𝐨́𝐫𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 – zegarmistrza, absolwenta Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, konstruktora mechanizmu zegara na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, jak również konstruktora i wykonawcy wielu zegarów mechanicznych oraz elektronicznych na budynkach przestrzeni publicznej nie tylko w Polsce.
Marek Górski był synem Henryka Marka Górskiego, który w 1947 r. założył w Pruszkowie firmę Zegarmistrzostwo Górski. Z biegiem lat Pan Marek przejął prowadzenie rodzinnego zakładu
Dzięki ogromnej pasji i wiedzy podczas powojennej odbudowy Zamku Inżynier został włączony do prac Zespołu Budowy Zegara, powstałego przy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy.
Wykonania konstrukcji zegara na zamkowej wieży, który został zbudowany przez grupę rzemieślników warszawskich pod kierownictwem zegarmistrza Władysława Zalewskiego, Marek Górski podjął się w 1972 r. Konsultantem naukowym tego przedsięwzięcia był prof. Zdzisław Mrugalski z Politechniki Warszawskiej.
Prace nad konstrukcją trwały ponad dwa lata, a ich uczestnicy wykonali je bezpłatnie.
Wzruszająca uroczystość uruchomienia zegara odbyła się 19 lipca 1974 r.
Wraz z prof. Zdzisławem Mrugalskim przez kolejne 30 lat inż. Marek Górski otaczał zamkowy zegar opieką konserwatorską, również w czynie społecznym.
Wraz z projektem mechanizmu zamkowego na desce kreślarskiej Marka Górskiego powstała konstrukcja mniejszego mechanizmu „do szerokiego stosowania”.
Dzięki temu dokonaniu, wykonanymi przy współpracy z warszawskimi zegarmistrzami, doskonałymi mechanicznymi zegarami może poszczycić się wiele budynków przestrzeni publicznej nie tylko w Polsce, by wymienić np. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, kościół p.w. Świętego Józefa na Kahlenbergu pod Wiedniem, Pałacyk Sokola w Pruszkowie, Kolegiatę w Łowiczu, budynek poczty w Dąbrowie Górniczej czy zegar kwiatowy przy Pałacu Kultury i Nauki Warszawie.
Trudno przecenić wkład inż. Marka Górskiego w dzieło odbudowy Zamku. Jego profesjonalizm, oddanie, pasja i rzetelność na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
Źródło:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz