Pod zaborami o stanie społeczeństwa polskiego decydowali nie tylko politycy, żołnierze czy literaci, ale też elity finansowe. L. Kronenberg wyróżniał się wśród nich wyjątkową w tym środowisku troską o sprawy społeczne i narodowe.
Leopold Kronenberg urodził się w Warszawie 24 marca 1812 r. Był trzecim synem w bardzo zamożnej rodzinie żydowskiej. Jego ojciec, Samuel Eleazer Kronenberg, był znanym i szanowanym bankierem i kupcem, który w końcu XVIII w. przeniósł się z Wyszogrodu do Warszawy, gdzie w 1820 r. założył dom bankowy „S.L. Kronenberg".
🔶 Choć jako młodzieniec był kształcony na rabina, zdecydował się zrzucić tradycyjny strój żydowski, zgolić brodę i pejsy oraz przyjąć polskie obywatelstwo. Matka, Tekla z domu Schwartz, pochodziła z Inowrocławia i urodziła ośmioro dzieci. Leopold od najmłodszych lat był przygotowywany do kontynuowania tradycji rodzinnej i przejęcia interesów ojca.
🔶 W 1832 r. objął po zmarłym w 1826 r. ojcu dom bankowy „S.L. Kronenberg, wdowa i synowie", a niebawem został także wpisany do obszernej księgi kupców warszawskich. Nadszedł czas, by wykazał się tym, czego zdołał się nauczyć.
🔶 Pobyt L. Kronenberga za granicą zbiegł się w czasie z powstaniem listopadowym, w którym młodzieniec nie wziął udziału. Teraz miało to otworzyć mu wiele drzwi. Ponieważ nie był oskarżany o udział w zrywie narodowym, łatwiej było mu nawiązywać kontakty z kręgami władzy opanowanymi przez Rosjan i ich popleczników. Dzięki temu, z poparciem carskiej administracji, udało mu się zrobić interes życia.
🔶 W 1839 r. wszedł do wąskiego grona udziałowców spółki dzierżawiącej monopol tytoniowy, a umiejętności biznesowe pozwoliły mu stać się jej głównym udziałowcem. Monopol utrzymał do 1860 r., co pozwoliło mu zdobyć wielką fortunę, która z kolei pozwoliła mu myśleć o małżeństwie.
🔶 Jego wybranką została Ernestyna Rozalia Leo, córka warszawskiego lekarza, z którą ożenił się w 1845 r. Żona dała mu sześcioro dzieci - synów: Leopolda Stanisława, Władysława i Leopolda Juliana oraz córki: Teklę, Marię i Różę. On miał im zapewnić idealne warunki życia jako jeden z najbogatszych ludzi w Warszawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz