30 STYCZNIA 1861 ROKU Z RAN ODNIESIONYCH W POJEDYNKU, ZMARŁ WE LWOWIE ZMARŁ WALERY ŁOZIŃSKI – PISARZ, PUBLICYSTA, PATRIOTA. PRACOWAŁ M.IN. W „GAZECIE LWOWSKIEJ”.
Pisarz, autor między innymi książek: „Szlachcic chodaczkowy”, „Szaraczek i karmazyn”, „Czarny Matwij”, oraz sfilmowanego później serialu „ Zaklętego dworu”
Walery Łoziński, ps. „Walenty ze Smolnicy” Urodził się 15 stycznia 1837 w Mikołajowie niedaleko Stryja. Był synem Waleriana – poczmistrza i mandatariusza oraz Julii z Lewickich. Jego brat Władysław był znanym historykiem i publicystą. Uczył się w Drohobyczu, następnie dwie klasy skończył we Lwowie. Kiedy rodzina przeprowadziła się do Smolnicy pod Samborem Walery kontynuował naukę gimnazjum w Samborze. W 1855 roku został wyrzucony z gimnazjum, za działalność patriotyczną. Otrzymał wilczy bilet. Młodym talentem zaopiekował się kuzyn, Karol Szajnocha, który znalazł mu posadę w redakcji urzędowej „Gazety Lwowskiej”. Walerian szybko awansował na redaktora w „Dzienniku Literacki”. Współredagował czasopismo „Dzwonek”, pisał także do „Czytelni dla Młodzieży”.
Jego książki ukazywały się w odcinakach lwowskich gazet. W swej twórczości nawiązywał do problematyki narodowej, sięgając do krwawych wydarzeń z okresu rzezi galicyjskiej 1846 roku i Wiosny Ludów w Galicji. Miał wyjątkowy talent. Okraszał swe historie wątkami historycznymi, przygodowymi i romantycznymi. Atakował austriackie porządki i ówczesne obyczaje przez co utwory były cenzurowane. Przyjaźnił się z literatem Brunonem Bielawskim. Był porywczy. 10 stycznia 1861 roku Łoziński stanął do pojedynku na szable z Karolem Cieszewskim, kolegą redakcyjnym z „Czytelni dla Młodzieży znanym i popularnym dziennikarzem lwowskim. Poszło o Anielę Przyłęcką, pracującą z nimi w redakcji.
W wyniku ran zmarł 30 stycznia 1861 roku. Został pochowany na koszt miasta na Cmentarzu Łyczakowskim. Jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz