Oczywiście od 14 stycznia istniała pseudo organizacja państwowa i polityczna, jednak jej zadania dotyczyły wysiłku ściśle wojennego tj. dostarczanie rekruta, zaopatrzenie wojsk i rozbudowa fortyfikacji w ramach systemu obrony stałej.
Tylko czy forma taka jest adekwatna do czasów pokoju, które nadchodziły? Napoleon przed wyjazdem do Tylży na negocjacje miał obiecać Polakom, że ich nie opuści. Być może Cesarz czuł jakiś pierwiastek długu moralnego wobec tych kilkudziesięciu tysięcy Polaków, którzy przelewali krew w imieniu Francuzów.
Negocjacje nie były łatwe. Kwestia polska była dla Cara Aleksandra ciężkim orzechem do zgryzienia. W końcu najważniejszą omawianą kwestią było to kto powinien w Księstwie rządzić jeżeli już to państwo powstaje. Brano pod uwagę Aleksandra, brano też Hieronima czyli brata Napoleona jak i samego Bonapartego.
Napoleon chciał koniecznie posiadać linie podziału strefy wpływów w Europie na linii Wisły. Wobec tego w czasie długich negocjacji powstało Księstwo Warszawskie. Napoleon na te chwilę zgodził się, żeby nie przywracać na mapy Europy państwa, które miałoby w nazwie „Polska”.
Koronę Księstwa powierzono Królowi Saskiemu – Fryderykowi Augustowi. Wybór ten podyktowany był w myśl Konstytucji 3 Maja, która wskazywała, że władca saski będzie następcą tronu po Stanisławie Auguście Poniatowskim.
Samo Księstwo powstało też w wyniku naturalnej ewolucji stosunków politycznych jakie zaszły w Europie. Z jednej strony państwo to było zależne od Francji, z drugiej Napoleon tak czy siak potrzebował jakieś swoistej bariery, która oddzielałaby terytorium podległe Francji od Rosji.
22 lipca 1807r. w Dreźnie została podpisana konwencja pomiędzy Napoleonem Bonaparte a Fryderykiem Augustem. Pięć artykułów tej konwencji dotyczyło samego Księstwa.
Król Saski zobowiązywał się w nich do powołania armii Księstwa Warszawskiego złożonej z 30 000 żołnierzy, którzy w przypadku konfliktu mieli połączyć się z siłami Związku Reńskiego. Ponadto Król Saski zobowiązywał się do utrzymywania w dobrym stanie fortec w Księstwie i ich rozbudowy jak Toruń, Praga, Serock i Modlin.
Na terenie Księstwa stacjonować miało 30 000 żołnierzy francuskich skupionych w korpusie pod dowództwem Louisa Davout’a, który miał zająć się obroną Księstwa do czasu, kiedy państwo to nie będzie w stanie samodzielnie się bronić
Oczywiście niestety Polacy nie byli w większym stopniu dopuszczeni do negocjacji. Polska delegacja udała się do Drezna by otrzymać z rąk Cesarza „Konstytucje”.
Tak rozpoczęła się historia większej autonomii narodu polskiego w ramach własnego, choć zależnego państwa, która trwała przeszło 24 lata aż do upadku powstania listopadowego w 1831r.
Dawno nie wrzucałem linku do buycoffe. Zachęcam więc do finansowego wspierania mojej działalności!
https:// buycoffee.to/bartek2022
Ponadto lajkujcie, podawajcie dalej post i dodawajcie do zakładek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz