Twierdza Toruń w roku 1807 była położona strategicznie, gdyż przez miasto biegła przeprawa przez Wisłę.
Twierdza znajdowała się terenie „starego” i „nowego” Torunia. Twierdza składała się początkowo z 8 bastionów, które były połączone kurtynami a także z fosy. Posiadała także dzieła zewnętrzne. Jednak czas zrobił swoje i Francuzi z Polakami musieli doprowadzić twierdze do porządku.
Jednocześnie Francuzi chcieli, żeby twierdza pełniła także rolę zakładową i pozwalała na wydłużenie linii operacyjnych w kierunku północnym.
Do 1809 rozbudowano twierdze, zbudowano nowe dzieła, nowe lunety, nowe reduty a także przedmoście po obu stronach.
Nie pamiętam dokładnie, ale garnizon miał składać się z około 7000 żołnierzy.
Fortyfikacje ciągłe znajdujące się przed samą twierdzą były tak długie, że wymagały do skutecznej obrony garnizonu składającego się z 30 tysięcy żołnierzy! Pragę trzeba było szybko przebudować, gdyż stanowiła główną twierdzę na przeciwległym brzegu Warszawy.
Mimo wszystko w 1807 roku Praga była najbardziej zaawansowaną twierdzą Księstwa Warszawskiego.
Składała się z przyczółka mostowego i jego dzieł a także z obozu umocnionego. Miała współpracować z twierdzą warszawską w ochronie przeprawy przez Wisłę. Skuteczna obrona przeprawy przez Wisłę jak i samego „obozu umocnionego” wymagałaby garnizonu złożonego z 1800 żołnierzy.
Jak się miało okazać w 1809 roku, to dzięki między innymi determinacji obrońców Pragi udało się skutecznie pokonać Austrię.
(W południowej części grafiki malutka twierdza Praga na tle Warszawy. Grafika z roku 1831 roku.
Twierdza Modlin w zamyśle Napoleona miała być główną twierdzą Księstwa Warszawskiego. Twierdza znajdująca się przy zbiegu rzek Wisły i Narwi miała strategiczne znaczenie w tej części Państwa.
Na poniższej grafice znajduje się ambitny plan twierdzy tj. kształt jaki ona miała osiągnąć przy zrealizowaniu praktycznie wszystkich prac.
Co ciekawe te dwa mniejsze forty miały być tak skonstruowane, że każdy z nich mógłby się bronić samodzielnie.
Modlin był też strategiczną pozycją, kiedy to w przyszłości mógł zabezpieczać flankę Wielkiej Armii a także zapewniał na swój sposób bezpieczniejszą formę przeprawy przez Wisłę niż Warszawa. Oczywiście w 1809 roku twierdza nadal pozostała w budowie i wciąż było jeszcze wiele prac zanim by została dokończona.
Co ciekawe jest to bodajże jedyna z wymienionych przeze mnie twierdz, której budowę rozpoczęto od zera!
Co do garnizonu to niestety nie pamiętam jaka liczba żołnierzy była potrzebna do sprawnej obrony twierdzy, jednak w 1813 roku broniło się tutaj ponad 5000 żołnierzy. A machloje jakich dokonywał bawarski dowódca obrony Modlina to materiał na osobny post, który będzie!
Twierdza w Serocku to dla mnie osobiście „ulubiona” fortyfikacja z systemu obrony stałej Księstwa Warszawskiego. Twierdza podobnie jak Modlin, znajdowała się na zbiegu dwóch rzek – Narwi i Bugu.
Razem z Pragą i Modlinem stanowić miał strategiczny trójkąt, jednak był jednocześnie najmniej zaawansowaną fortyfikacją.
Po powstaniu Księstwa Warszawskiego twierdza była daleka od możliwości obronnych. Wciąż trzeba było zbudować i uzbroić zaplanowane bastiony.
Do 1809 roku zbudowano między innymi przyczółek mostowy na półwyspie pomiędzy Bugiem a Narwią. Część dzieł zewnętrznych przed wojną 1809 roku zbudowano.
Garnizon fortecy w 1809 roku mógł pomieścić niecałe 1000 ludzi. Nie zmienia to faktu jednak, że forteca ta była jedną z kluczowych w czasie wojny z Austrią roku 1809
Przepraszam z góry za fatalną grafikę, ale nie jestem w stanie odnaleźć dobrego jakościowo zdjęcia.
Szanowni Państwo, dzisiaj to będzie na tyle! Zapraszam do czytania, lajkowania, podawania dalej postu a także dodawania do zakładek! Już wkrótce w ramach serii pojawi się post o przygotowaniach Polski do wojny z Austrią w roku 1809!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz