ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

piątek, 4 kwietnia 2025

4 kwietnia 1794 r. wojsko powstańcze Tadeusza Kościuszki pokonało Rosjan w bitwie pod Racławicami.

 

Do legendy przeszedł i szturm kosynierów na carskie armaty, i zwycięstwo, choć strategicznie wiele nie dało. Wlało jednak w serca Polaków wiarę, że mogą uratować niepodległość. 4 kwietnia 1794 r. wojsko powstańcze Tadeusza Kościuszki pokonało Rosjan w bitwie pod Racławicami.
Zdjęcie

Irena Ateńska (750-802 n.e.),

 

Irene de Atenas (750-802 d.C) emperatriz del Imperio Romano. Irene Sarantapechaina o Irene "La Ateniense". Fue emperatriz consorte, regente, co-gobernante y, finalmente, la primera emperatriz reinante en solitario del Imperio Romano de Oriente desde 797 hasta 802 Su gobierno fue una constante lucha entre iconódulos e iconoclastas, intrigas palaciegas, relaciones con el Occidente carolingio y una serie de crisis militares y económicas.

Irena Ateńska (750-802 n.e.), cesarzowa Cesarstwa Rzymskiego. Irene Sarantapechaina lub Irene „Atenka”. Była cesarzową małżonką, regentką, współwładczynią i w końcu pierwszą samotną cesarzową panującą we Wschodnim Cesarstwie Rzymskim w latach 797–802 Jego rządy były nieustanną walką ikonodułów i ikonoklastów, intrygami pałacowymi, stosunkami z karolińskim Zachodem oraz serią kryzysów militarnych i gospodarczych.

Dlaczego Pekin nie uderzył w technologię, tylko w serce elektoratu Trumpa?

 

Chiński cios w amerykańskie rolnictwo. Dlaczego Pekin nie uderzył w technologię, tylko w serce elektoratu Trumpa? Waszyngton właśnie podniósł cła na chińskie towary. Odpowiedź Chin była spodziewana — ale nie w tej formie. Pekin nie zaatakował sektora technologicznego, nie uderzył w amerykańskie banki ani przemysł. Zamiast tego wycelował w rolnictwo. Dlaczego? Bo rolnictwo to nie tylko kolejna gałąź gospodarki. To broń gospodarcza USA i zarazem serce ich eksportowej potęgi. Stany Zjednoczone eksportują każdego roku towary rolne o wartości ponad 150 miliardów dolarów. Jednym z największych odbiorców były właśnie Chiny. Słowo klucz: „były”. Drzwi się zamykają. A to nie tylko kwestia pieniędzy. To kwestia nacisku. Pekin dobrze wie, gdzie uderzyć. Chiny nie atakują abstrakcyjnych wskaźników. Uderzają w realne życie. Rolnicy w środkowych stanach USA — Iowa, Nebraska, Kansas, Missouri, Dakota — to bastion poparcia dla Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej. Jeśli farmerzy odczują ból, presja polityczna rośnie. A o to właśnie chodzi Pekinowi. I tu pojawia się pytanie: czy to tylko pierwszy ruch? Czy Chiny szykują grunt pod długofalową, asymetryczną wojnę handlową, której USA — politycznie — nie są w stanie wygrać? Eksport to życie amerykańskiego rolnictwa. Amerykanie nie produkują żywności wyłącznie na własne potrzeby. Karmią świat. Ponad 20% wszystkich zbóż, mięsa i produktów rolnych trafia na rynki zagraniczne. Chiny przez lata były największym klientem: soja, kukurydza, wieprz
Zdjęcie