Gdzie rozpoczyna się ludzkie życie? Polka otworzyła nowy rozdział w nauce. Prof. Magdalena Żernicka-Goetz jest jednym z najwybitniejszych embriologów na Ziemi. Przed emisją rozmowy którą się dzielę pod linkiem poniżej, wiele razy słyszałem, że mój gość jest najwybitniejszym współczesnym naukowcem polskiego pochodzenia. Jako pierwsza w historii nauki przeprowadziła badania nad ludzkimi embrionami do 14 dnia ich ewolucji, okrywając nową fazę ich rozwoju. Jako pierwsza wykazała, że ludzki embrion ma zdolność do samoleczenia. Odkryta przez nią metoda badania pierwszych chwil życia człowieka trafiła na okładkę Nature, będąc uznaną za metodę naukową roku. Jako pierwsza w historii Polka uzyskała tytuł profesorski na Cambridge. Jako pierwsza w historii nauki przeprowadzała badania nad modelami ludzkich embrionów z ludzkich komórek macierzystych, szukając odpowiedzi na pytanie, czemu niemal 70 % zapłodnień w naszym gatunku kończy się poronieniem. Polka zajmuje się odpowiedzią na najbardziej fundamentalne z istniejących pytań: czym jest taniec zwany życiem, jak się ono rodzi, od kiedy można mówić, że komórki zaczynają tworzyć życie.
Po obronie doktoratu u profesora Andrzeja Tarkowskiego Pani Profesor udała się na Cambridge. Tam, pod kierunkiem Laureata Nagrody Nobla z medycyny, odkrywcy komórek macierzystych człowieka sir Martina Evansa obroniła habilitację. Chwilę później stała się pierwszą w historii Polką z tytułem profesorskim na Uniwersytecie Cambridge. Do dziś jej prace naukowe z obszaru embriologii uzyskały ponad 20000 cytowań w innych pracach naukowych a badania jej i jej laboratorium niemal 50 razy trafiły do najważniejszych czasopism naukowych na Ziemi: Nature, Cell, Science, Nature Cell Biology oraz Nature Protocols oraz Nature Communiacations. To są wyniki niemal niespotykane gdziekolwiek indziej. Jej przełomy naukowe 7 razy trafiały na okładki tych czasopism, otwierając nowe rozdziały nauki. W swoich badaniach szuka odpowiedzi na pytanie, czym jest taniec zwany życiem. Co dzieje się w pierwszych godzinach i dniach od zapłodnienia człowieka, że 60-70 % ludzkich zapłodnień kończy się poronieniem. Najczęściej w ciszy. Wyodrębnienie przez nią, nieznanej dotychczas fazy rozwoju ludzkiego embrionu, fazy gastrulacji zdobyło tytuł naukowego przełomu roku 2016 magazynu Science. Umożliwiło bezprecedensową szansę na badanie ludzkiego rozwoju na etapach wcześniej niedostępnych.
Po odkryciu podczas badań prenatalnych własnej ciąży silnej wady rozwojowej komórek pobranych z łożyska, Magdalena Żernicka-Goetz stworzyła nowy model badawczy i odkryła, że zdrowe komórki mogą wygrywać współzawodnictwo z nieprawidłowymi i to one tworzą tkanki dziecka. Laboratorium Pani Profesor jako pierwsze w historii nauki przeprowadziło 12 lat temu badania nad ludzkimi embrionami do 14 dnia ich rozwoju. Opracowana przez nią metoda pozwoliła po raz pierwszy przeprowadzać badania nad zarodkami znacznie dłużej, niż było to dotąd możliwe.
Dziś na czołowej uczelni w USA California Institute of Technology Pani Profesor przeprowadza badania nad modelami ludzkich embrionów, chcąc odpowiedzieć na pytania jak stajemy się ludźmi. Jak wygląda podróż, którą każdy z nas odbył w ciszy, w ciele matki. Ta, której nie pamiętamy. To właśnie ten etap, ukryty, milczący, pełen dramatycznych zwrotów i pięknych przemian jest największą tajemnicą naszego istnienia. Wejdzie pod link poniżej. Nie oceniajcie, zanim nie obejrzycie materiału. Weszliśmy z kamerami do jej laboratorium. Pokazaliśmy miejsce, które odpowiada na najbardziej fundamentalne z możliwych pytań, dotyczących naszego istnienia.
WYWIAD: youtu.be/0bF_h7xwNVM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz