ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

wtorek, 9 stycznia 2018

Czy Niemcy zapłacą reparacje?

Powstanie 5 ekspertyz dotyczących polskich strat w czasie wojny. Czy Niemcy zapłacą reparacje?







Poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), przewodniczący parlamentarnego zespołu zajmującego się sprawą reparacji wojennych poinformował, że zlecono przygotowanie pięciu ekspertyz dotyczących strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej. Celem zamówionych dokumentacji będzie m.in. „oszacowanie strat ludzkich i materialnych oraz utraconego przez Polskę potencjału demograficznego” w wyniku działań niemieckich zbrodniarzy.

Z zapowiedzi posła PiS wynika, że każda ze zleconych ekspertyz będzie dotyczyć innego aspektu strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej. Ekspertyzy zostaną przygotowane przez polskich naukowców specjalizujących się w historii, ekonomii, demografii etc. Udział w pracach nad nimi wezmą również rzeczoznawcy majątkowi. Co więcej sporządzone dokumentacje staną się podstawą do stworzenia odpowiedniego raportu w sprawie reparacji wojennych.

Pierwsza ekspertyza dotyczyć będzie „wartości strat ludzkich”. Druga z kolei „wartości utraconego potencjału demograficznego Polski w latach 1939-2017”.

W trzeciej ekspertyzie zostaną przedstawione „wartości strat majątku rzeczowego ruchomego i nieruchomego poniesionego w latach 1939-1945”. W czwartej eksperci przedstawią „wartość utraconych dochodów i poniesionych przez Polskę kosztów w czasie wojny”. Ostatnia – piąta ekspertyza” dotyczyć będzie „utraconych przez Polskę dóbr kultury i dzieł sztuki”.

Mularczyk zapowiedział, że specjaliści opracowujący ekspertyzy będą opierać się m.in. na dokumentacjach zgromadzonych w Archiwach Państwowych, Instytucie Pamięci Narodowej, Głównym Urzędzie Statystycznym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz zagranicznych opracowaniach dotyczących polskich strat w czasie II wojny światowej.

Polityk przypomniał również, że do Trybunału Konstytucyjnego został złożony wniosek o zbadanie możliwości pozywania przez Rzeczpospolitą państwa niemieckiego oraz firm niemieckich za przymusową pracę Polaków podczas wojny. - Jego celem jest zbadanie, czy przepisy - na podstawie których Niemcy korzystają z immunitetu sądowego na terenie Polski - są zgodne z konstytucją. W tej chwili państwa niemieckiego nie można pozwać przed żadnym sądem, także przed polskim – zaznaczył. Dodał, że „do dnia dzisiejszego Niemcy nie zawarły z Polską traktatu pokojowego, który regulowałby kwestię odszkodowań publicznych i indywidualnych”.

Z perspektywy czasu widzimy, że Polska i Polacy byli dyskryminowani i źle traktowani. (…) Niemcy wypłacili wszystkim krajom łącznie 67 mld euro, z czego Polacy otrzymali 2 proc. (…) To pokazuje wielką dyskryminację i niesprawiedliwość – podsumował Mularczyk.

Źródło: gazetaprawna.pl

Brak komentarzy: