01.03.1692 r.
W Salem w Nowej Anglii rozpoczęło się „polowanie na czarownice”.
Historia wiedźm z Salem od lat pobudza naszą wyobraźnię , powstała nawet adaptacja filmowa pod tytułem „Czarownice Salem”, w którym wystąpili m. in. Daniel Day-Lewis i Winona Ryder.
Wszystko zaczęło się pod koniec 1691 r. Wtedy to mieszkanki Salem, małej miejscowości leżącej w Nowej Anglii: córka miejscowego pastora, Betty Parris, i jej kuzynka Abigail Williams zaczęły cierpieć na dziwne konwulsje. Obie twierdziły, że zostały „zaczarowane” przez żebraczkę Sarę Goods, starą kobietę Sarę Osborne i murzyńską niewolnicę, Titubę. Stopniowo objawy choroby zaczęły pojawiać się też u innych mieszkanek Salem.
Domniemane „czarownice” osadzono w więzieniu. Kiedy w czasie publicznego przesłuchania któraś z oskarżonych zabierała głos, dotknięte osobliwą „chorobą” dziewczynki tarzały się po podłodze. Jeszcze bardziej zadziwiła sędziego Tituba, która nie tylko przyznała się do winy, ale także podała nazwiska wielu innych mieszkańców miasteczka, rzekomo parających się czarną magią. Obecnie niektórzy eksperci i historycy podejrzewają, że dziwne konwulsje mogły być wynikiem zatrucia sporyszem, które powodowane jest przez grzyb znajdujący się na ziarnie zboża.
Polowanie na czarownice w Salem rozpoczęło się 1 marca 1692 roku i lawinowo zatrzymano coraz więcej osób oskarżanych o czary, a w mieście wybuchła psychoza strachu. W maju tego samego ruszył proces, gdzie przed sądem stanęło 80 osób, a wśród oskarżonych znalazły się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Głównymi oskarżonymi była grupa dziewczynek z Abigail Williams i Betty Parris oraz jej przyjaciółki.
Po kilkumiesięcznym procesie sędzia Hathorne skazał niewinne 19 osób na śmierć poprzez powieszenie. Między 10 czerwca i 19 października 1692 na szubienicy powieszono 19 osób, głównie starsze i ubogie kobiety. Wśród skazanych znalazł się także pastor, który odmówił dalszego aresztowania rzekomych czarownic. Oskarżonego Gilesa Coreya, człowieka 80-letniego, zabito, miażdżąc mu głowę kamieniami.
Proces ”czarownic z Salem” zakończył się ostateczni w styczniu 1693 r. Wywołał powszechne oburzenie społeczeństwa Nowej Anglii. Żądano zadośćuczynienia rodzinom ofiar oraz osobom niesłusznie aresztowanym i prześladowanym. Jednak aż do 1954 r. nie wszyscy skazani na śmierć byli formalnie uniewinnieni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz