30 stycznia 1933 roku prezydent Niemiec, Paul von Hindenburg, powierzył stanowisko kanclerza Adolfowi Hitlerowi. Był to początek rządów NSDAP w Rzeszy.
Po wyborach z 6 listopada 1932 roku partia Hitlera, która zdobyła 33,1% głosów, stała się największym ugrupowaniem w parlamencie. Paradoksalnie był to wynik gorszy, niż jeszcze w sierpniu tego roku. W poprzednim głosowaniu NSDAP otrzymała 37% głosów.
Mimo sukcesu wyborczego nazistów prezydent zwlekał z mianowaniem przyszłego Führera na szefa rządu. Próbował stworzyć gabinet koalicyjny w oparciu o partie konserwatywne – bez powodzenia. Ostatecznie zdecydował się na przekazanie władzy Hitlerowi, jednak przy jednoczesnym obsadzeniu najważniejszych ministerstw konserwatystami.
Wszelkie zabezpieczenia okazały się jednak zawodne. Nowy kanclerz niemal natychmiast zaczął dążyć do umocnienia swojej władzy. Przede wszystkim zwrócił się przeciwko swoim politycznym przeciwnikom. W ciągu pierwszych kilku tygodni rządów NSDAP aresztowano dziesiątki tysięcy socjalistów i komunistów. Niecałe dwa miesiące po zaprzysiężeniu, 23 marca 1933 roku, prezydent uwolnił zaś rząd od wszelkich ograniczeń parlamentarnych. 14 lipca tego roku NSDAP była już jedyną legalnie działającą partią w Niemczech.
fot. Bundesarchiv / CC-BY-SA 3.0
Co najważniejsi ludzie w III Rzeszy naprawdę myśleli o Hitlerze?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz