27 stycznia 1945 roku wojska 14 Korpusu Strzeleckiego Armii Czerwonej dotarły do Bytomia. Nim jednak to nastąpiło miasto zostało przekształcone przez Niemców w silny punkt oporu. Na drogach wylotowych zainstalowano zapory przeciwczołgowe, a centrum bunkry i inne przeszkody. Na przedmieściach Bytomia i jego śródmieściu Niemcy skoncetrowali regularne formacje wojskowe, a na przedpola pozycji Wermachtu wysunęli oddziały Volkssturmu. Od strony Tarnowskich Gór nadeszła natomiast 20. Dywizja Pancerna. Oskrzydlanie miasta przez Armię Czerwoną sprawiało, że niemiecka linia obrony kurczyła się w błyskawicznym tempie.
Główna radziecka ofensywa rozpoczęła się 27 stycznia, kiedy od strony Piekar Śląskich zaczęły nadjeżdżać radzieckie czołgi. Dowództwo niemieckie ogłosiło alarm oraz wydało rozkaz przygotowania mostów do wysadzenia. Wkrótce jednak pozycje Wermachtu znalazły się pod silnym radzieckim ostrzałem, który sprawił, że niemiecki pierścień obronny został przerwany w kilku miejscach, a obrońcy zostali zmuszeni do wycofania się na przedpola Bytomia.
W walkach o Bytom poległo ponad 350 żołnierzy Armii Czerwonej. Niemców zginęło około 700, wśród nich generał piechoty Recknagel. Na skutek oporu niemieckiego Bytom poniósł stosunkowo duże straty. Zniszczeniu uległo 478 domów mieszkalnych, 143 obiekty gospodarcze, 35 obiektów przemysłowych i 80 budynków użyteczności publicznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz