ORP " Groźny" 351

ORP " Groźny" 351
Był moim domem przez kilka lat.

czwartek, 4 marca 2021

Wanda Jakubowska

 Aktorom ze względu na osobiste przeżycia przychodziło niekiedy zmagać się z rolami dla nich trudnymi. Mimo to podejmowali się ich. Tak jak w przypadku uczestniczki Powstania, sanitariuszki Janiny Marii Howorka-Hrosenchik (z domu Tomiak- na zdjęciu, w komentarzu zaś jej fotografia z Powstania). Publiczności znana była jako Janina lub Nina Marisówna/Maris. Wcieliła się ona w nadzorczyni obozu koncentracyjnego w filmie "Ostatni etap".

Jak podaje na swojej stronie Filmoteka Narodowa, FINA we współpracy ze Studiem Filmowym TOR (obecnie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych) odrestaurowała tę produkcję.
Reżyser, scenarzysta i wielu członków obsady byli więźniami Oświęcimia, więc w tym pierwszym pełnometrażowym filmie fabularnym o obozie, zostały pokazane wszystkie etapy mordu.
Kilka słów o reżyserze
Wanda Jakubowska była aresztowana przez gestapo i wysłana na Pawiak, gdzie spędziła sześć miesięcy. W kwietniu 1943 r. trafiła do Auschwitz. Kiedy usłyszała trzask zamykających się bram, powiedziała znajomej, że musi nagrać ten dźwięk. „W tym momencie zdałam sobie sprawę, że zdecydowałam się nakręcić film o Auschwitz” - powiedziała po latach.
Pracowała jako fotograf w fabryce w podobozie w Oświęcimiu. Jak opowiadał później inny więzień: „W ciemnej celi, w której Wanda Jakubowska pracowała przy wywoływaniu obrazów, zbieraliśmy się my, kobiety, kiedy mogliśmy wymknąć się spojrzeniu dozorców. Przy czerwonym świetle maszyny czytaliśmy artykuły z niemieckich gazet, które przychodziły do ​​nas z obozu męskiego ”.
W styczniu 1945 r. Wanda brała udział w marszu śmierci z obozu Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego. Następnie przetransportowano ją koleją ze stacji kolejowej Wodzisław do obozu Ravensbrück.
Po zakończeniu wojny uczestniczyła w organizacji polskiej kinematografii w oparciu o zespoły filmowe.
Ciekawostka: Pierwszy film fabularny Wandy Jakubowskiej – zrealizowany w prawdziwych Bohatyrowiczach ekranizacja powieści Nad Niemnem (1939) – miał mieć premierę we wrześniu 1939 r., ale z powodu wojny nie wszedł na ekrany, a kopie zaginęły.
Fot. Kadr z "Ostatniego etapu"
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i ludzie stoją

Brak komentarzy: