25 lutego 1885 roku urodził się Józef Kostrzewski – polski archeolog, muzeolog, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, drugi zastępca przewodniczącego Komitetu Słowiańskiego w Polsce, od 1957 członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, twórca poznańskiej szkoły archeologicznej, prowadził m.in. wykopaliska w Biskupinie, Poznaniu i Gnieźnie.
Po I wojnie światowej angażował się w powstanie Uniwersytetu Poznańskiego. Pełnił funkcję kuratora i otrzymał godność filistra honoris causa korporacji akademickiej Filomatia Posnaniensis. Członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności od 1928, a od 1935 roku jej członek czynny.
Prowadził liczne badania wykopaliskowe, między innymi w Biskupinie na osadzie ludności kultury łużyckiej (od 1934), Gnieźnie (od 1936) i w Poznaniu (od 1938). Był jednym z twórców teorii autochtonicznej w archeologii polskiej, która zakładała historyczną ciągłość osadnictwa słowiańskiego na terenie Polski od prehistorii. Archeolog ten dowodził o nieprzerwanej obecności Słowian nad Odrą i Wisłą przynajmniej od 1500 lat przed naszą erą. Na tym polu wdał się w polemikę z archeologami niemieckimi - Gustafem Kossinną i Bolko von Richthofenem, za co w czasie II wojny wpisany został na listę wrogów III Rzeszy (w czasie okupacji tropiony przez Gestapo).
Dorobek naukowy Józefa Kostrzewskiego jest ogromny i obejmuje ponad 900 prac, w tym 11 monumentalnych syntez i monografii z zakresu prehistorii oraz wczesnego średniowiecza ziem polskich.
Archeolog dowodził o nieprzerwanej obecności Słowian na Odrą i Wisłą przynajmniej od 1500 lat przed naszą erą. Pogląd ten obowiązywał w polskiej archeologii do końca XX wieku.
A my nadal uczymy się, że historia Polski zaczęła się w momencie chrztu.
Źródło: Wikipedia
Zdjęcia własne, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz